sobota, 6 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Opole

Niezwykły wieczór w „Kochanowskim”. Premiera „Wodzireja” i nagrody dla ludzi teatru

Owacjami na stojąco zakończył się premierowy spektakl "Wodzirej" w reżyserii Marcina Libera w sobotę (8 marca) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. W drugiej części wieczoru, podczas uroczystej gali, aktorzy oraz szef teatru odebrali nagrody przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Konopka Anna Konopka
2025-03-08
w Najważniejsze, Opole
Teatr Kochanowskiego

Teatr Kochanowskiego zdobył m.in. nagrodę dla całego zespołu od MKiDN. / Fot. Anna Konopka

REKLAMA

Zarówno premiera „Wodzireja”, jak i uroczysta gala z nagrodami od ministra kultury odbyły się w ramach  obchodów jubileuszu 50-lecia, które Teatr Kochanowskiego obchodzi w tym roku.

Przygotowany z rozmachem spektakl w reżyserii Marcina Libera opolskiej publiczności niewątpliwie się podobał. Wrażenie od początku robiła prosta w formie, jednak niezwykle efektowna, pokaźnych rozmiarów scenografia. Podobnie jak odniesienia do kultury i muzyki popularnej, które twórcy zinterpretowali na nowo. A wszystko to w klimacie PRL-owskiej estrady.

Więcej pod materiałem wideo

Teatr Kochanowskiego zagrał „Wodzireja”. Feliks Falk na premierze

Zgodnie z zapowiedziami widownia w teatralnej wersji „Wodzireja” otrzymała i widowisko, i rozrywkę. Dziewięćdziesięciominutowy spektakl powstał na podstawie kultowego scenariusza filmowego Feliksa Falka, który był jednym z gości opolskiej premiery.

– Pomysły spadają czasem z nieba. Później pewne rzeczy się dopisuje i dorabia – śmiał się Feliks Falk wspominając pracę nad filmem „Wodzirej” z 1977 roku, w którym rolę główną, Lutka Danielaka, zagrał Jerzy Stuhr.

Jak zaznaczył reżyser, obsadzenie w roli głównej Stuhra, było losem na loterii. – Miałem taki pomysł, by to jego zaangażować do roli Lutka, ale nie spodziewałem się tak wspaniałej gry. Dopiero na planie zobaczyłem, jaki mamy skarb. On zaskoczył wszystkich: w tamtym czasie nie było tak żywiołowego i tak przygotowanego aktora.

Feliksa Falka interesował temat uniwersalny: jak przebiega kariera człowieka, który za wszelką cenę chce zdobyć szczyty.

Teatr Kochanowskiego
Na zdj. z prawej Feliks Falk w towarzystwie dyrektora Norberta Rakowskiego i zachwyconych nim aktorek. / Fot. Anna Konopka

„Wodzirej” po 48 latach wciąż aktualny

– W tym celu często musi iść po trupach. Na tym zbudowałem całą narrację. Jak widać to się sprawdziło, szczególnie w tamtych czasach. Widzimy to również po tym, jak ludzie oglądają film, czy choćby dzisiejszą sztukę. To temat uniwersalny: dla każdego kraju, epoki… – dodał Falk.

Z kolei Marcin Liber skupił się w „Wodzireju” na analizie ludzkich emocji i moralnych kompromisów. A także mechanizmów kariery, które przedstawił w sposób niejednoznaczny i prowokujący.

Z sukcesem wprowadził również do spektaklu warstwę interaktywną, angażując do niego publiczność. Podczas premiery widownia śpiewała i klaskała z aktorami. A na sam finał, co odważniejsi, zatańczyli z nimi na scenie.

„Wodzirej” na deskach opolskiej sceny pojawi się jeszcze cztery razy: 14 i 22 marca oraz 12 i 13 kwietnia.

Nagrody od MKiDN na 50-lecie teatru

W drugiej części wieczoru odbyła się gala, która była częścią obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia „Kochanowskiego”. Nagrody przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek marszałka województwa opolskiego. Zdobyli je:

  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla zespołu Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu za całokształt działalności na rzecz kultury;
  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla aktorki Judyty Paradzińskiej;
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla aktorów: Beaty Wnęk-Malec, Andrzeja Jakubczyka, Michała Świtały i Leszka Malca;
  • Indywidualna nagroda okolicznościowa z Funduszu Promocji Kultury dla Dyrektora Teatru, Norberta Rakowskiego, za wybitne zasługi w promowaniu i rozwoju teatru oraz upowszechnianie polskiej kultury teatralnej w kraju i na świecie.

Judyta Paradzińska powiedziała, że każda nagroda dodaje aktorowi wiary, jak wiatr w żagle.

– To miłe, dobre i potrzebne aktorom, ale nie tylko im. Choć myślę, że jest wielu aktorów, którzy powinni być nagradzani, a nie są – podkreśliła gwiazda opolskiej sceny związana z teatrem od 35 lat. – Bardzo się cieszę, lubię to robić. I myślę, że jeszcze będzie mi to dane – mówiła o aktorstwie.

Z kolei dyrektor Norbert Rakowski, powiedział, że od nagród ważniejsza jest służba publiczności przez przygotowanie dla niej wartościowego repertuaru.

– Jubileusz 50-lecia jest dla nas poszerzeniem oferty. Myślimy nie tylko o tym, jak zbudować więź z widownią, ale też jak budować świadomość społeczną i indywidualną. I jak rozsmakowywać w kulturze – powiedział.

Czytaj też: „Śluby panieńskie” – premiera w OTLiA. „Będzie gotowanie na żywo”

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: kulturakultura opoleteatrTeatr Kochanowskiego
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • trąba powietrzna nad Balcerzowicami

    Trąba powietrzna przeszła przez Balcarzowice? „Będzie analiza”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Jest ruina, mają być mieszkania. Szykuje się metamorfoza zamku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Debiuty w Opolu wygrała Karolina Charko, ale koncert zdominował ktoś inny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Kłęby czarnego dymu nad Elektrownią Opole. „Brakło energii z OZE”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025