Wyboru nowego prezesa Naczelna Rada Aptekarska dokonała w sobotę 27 stycznia, podczas Krajowego Zjazdu Aptekarzy. Marek Tomków był dotychczas wiceprezesem NRA, jest też prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu.
O nowym prezesie jego koledzy z branży mówią, że zna problemy środowiska jak mało kto. Również jest odważny w ich przedstawianiu. Mogą to powiedzieć też dziennikarze, którym Marek Tomków opowiadał o brakujących lekach, ich wywozie za granicę, czy szczepionkach, a także absurdach związanych z organizacją w aptekach szczepień przeciwko Covid-19.
Marek Tomków, nowy prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Jest wiele problemów
Jak mówi „O!Polskiej” Marek Tomków, aptekarze w najbliższych latach będą się mierzyć m.in. z poszerzaniem ich kompetencji. Niektóre już przywrócono, jak choćby szczepienia podczas pandemii. Aptekarze ponownie będą mogli badać poziom cukru czy ciśnienia, które wycofano z aptek 30 lat temu.
Do aptek wróci też profilaktyka na szeroką skalę. Co jest istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy wróci do nich tabletka „dzień po” wydawana bez recepty. Zdarzało się, że nastolatki, chcąc mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia, połykały nie jedną, a kilka takich tabletek. Tutaj farmaceuci będą mieli do odegrania olbrzymią rolę edukacyjną.
– Jest wiele problemów. Na szczęście wywożenie leków, których potem brakowało u nas, już opanowaliśmy. Nie musimy też odzyskiwać zaufania społecznego, bo wciąż się takim cieszymy – mówi prezes Marek Tomków.
Zagrożeniem są za to sieci aptek, które nie płacą u nas podatków. Przez są tańsze niż rodzinne, które mają problem, żeby utrzymać się na rynku. Jednak – jak pokazuje choćby branża spożywcza – kiedy znika mały spożywczak, to pobliska tania sieciówka tanią być przestaje.
Aptekarze patrzą też przez szerszy pryzmat, niż ich branżowy interes. Zauważają problem, już na skalę międzynarodową, bezpieczeństwa lekowego, które tracimy, licząc na tanie chińskie komponenty lekowe. Wystarczy nieoczekiwane zakłócenie dostaw, co mieliśmy np. podczas pandemii, by zabrakło wielu leków. A jeśli np. zabraknie insuliny, miliony ludzi na świecie stanie w obliczu śmierci.
Czytaj także: Piotr Pośpiech to nowy wicewojewoda opolski
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.





