Uroczysty wieczór rozpoczęło odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej. Prestiżową nagrodę Mosty Dialogu w kategoriach: Instytucje, Organizacje, Ludzie, a także Złote Mosty przyznają wspólnie Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Samorząd Województwa Opolskiego. Ich reprezentanci, a zarazem współprzewodniczący kapituły plebiscytu, zabrali głos jako pierwsi.
Mosty Dialogu dla działających na rzecz wielokulturowości Opolszczyzny
Ryszard Galla, poseł MN przypomniał, że Mosty Dialogu są nagrodą adresowaną do instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi działających na rzecz wielokulturowości naszego regionu.
– Zewrzyjmy szeregi, pracujmy nad tym, by to szczególne, wielokulturowe miejsce na mapie Europy i świata było przez nas chronione i by pozostało sobą – mówił. – Honorujemy tych, którzy dbają o rzeczywisty dialog interkulturowy w naszym województwie. Idea plebiscytu narodziła się w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w 2010 roku i realizujemy ją razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
– Jakie to szczęście znaleźć się wśród ludzi, którzy tak samo rozumieją słowa dialog i współpraca – podkreślił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Mosty Dialogu znaczą zawsze to samo: wzajemne zrozumienie i szacunek, rozmowę z wielką sztuką słuchania. Obecna sytuacja polityczna nie sprzyja dialogowi. Tym, którzy mają na to wpływ, często łatwiej poszukać wroga, zaatakować niż włożyć trochę wysiłku byśmy tak samo rozumieli dialog i współpracę. Do pielęgnowania dialogu potrzeba szczerości w sercu i mądrości w głowie. Potrzeba siły i energii.
Leonard Malcharczyk odczytał list nieobecnego konsula Niemiec w Opolu.
Mosty Dialogu 2022 – nagroda w kategorii Instytucje
Zuzanna Herud prowadząca galę poinformowała, że nominacje w kategorii Instytucje otrzymali:
- Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji,
- Muzeum Ziemi Prudnickiej,
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu.
Nagrodę i dyplom z rąk Zuzanny Donath-Kasiury, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Joanny Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odebrał Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej.
– Moja rodzinna ziemia prudnicka to wciąż ziemia niepoznana – mówił dyrektor Husak. – Ale to jest równocześnie ziemia o wielobarwnej tożsamości, o wielobarwnym dziedzictwie. Tu na przestrzeni dziejów Czesi, Niemcy i Polacy, obojętnie czy byli wyznawcami katolicyzmu, protestantyzmu czy judaizmu, każdego dnia w rzeczywistość przekuwali marzenia o krainie mlekiem i miodem płynącej. (…) Muzeum ziemi Prudnickiej jest przede wszystkim depozytariuszem pamięci. Rolą naszą jest, by pamięć tę zachować i popularyzować nie tylko historię, ale i dialog.
Mosty dialogu 2022 – nagroda w kategorii Organizacje
W kategorii organizacji pozarządowych nominacje otrzymali:
- Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae,
- Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe
- Komisja Historyczna Powiatu Prudnickiego.
Statuetkę Mostów Dialogu Marii Sikorze, wiceprezes Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, wręczył Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny tygodnika „Opolska” i dyrektor zarządzający Wydawnictwa Silesiana.
– Ta nagroda to ogromna radość, ogromne zaskoczenie – przyznała Maria Sikora. – To jest wielkie wyróżnienie dla nas. My w kształceniu młodych ludzi (stowarzyszenie prowadzi dwa dwujęzyczne przedszkola i dwie szkoły) stawiamy przede wszystkim na dialog i na komunikację. Chcemy tego uczyć od najmłodszych lat. W naszych jednostkach edukacyjnych gościmy często osoby nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, które podpatrują trochę naszą pracę. Cieszymy się, że to, co robimy, gdzieś jeszcze się upowszechnia, że jesteśmy doceniani. A nagrodę traktujemy jako zobowiązanie na przyszłość.
Mosty Dialogu 2022 – nagroda w kategorii Ludzie
W kategorii Ludzie nominowano:
- prof. Joannę Rostropowicz, działaczkę na rzecz ochrony i przywracania regionalnego dziedzictwa,
- Ingeborg Odelgę, poetkę związaną z Prószkowem i promującą mniejszość niemiecką na terenie gminy Prószków
- Gerarda Wonsa, pasjonata regionalizmu, gwary śląskiej, znawcę obrzędów i zwyczajów ludowych.
Statuetkę Mosty Dialogu lider MN Rafał Bartek wręczył Ingeborg Odeldze. – Bardzo dziękuję, bardzo się cieszę – powiedziała po odebraniu nagrody po niemiecku i po polsku prószkowska poetka. Publiczność nagrodziła ją długą owacją.
Złote Mosty Dialogu 2022 dla Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt
Wręczenie Złotych Mostów Dialogu poprzedziła laudacja, którą wygłosił Lucjan Dzumla, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przedstawił w niej działalność i zasługi Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt.
Dyrektor DWPN rozpoczął od przytoczenia szeregu danych statystycznych dotyczących wzajemnego postrzegania Polaków i Niemców. Przypomniał, że znamy te dane dzięki „Barometrowi”, cyklicznemu badaniu społecznemu prowadzonemu właśnie przez instytut w Darmstadt od 20 lat. – W tym badaniu nie chodzi o miliardy inwestowane przez niemieckich inwestorów ani o polski eksport do Niemiec. Chodzi o to, co najważniejsze, o ludzi. Niemiecki Instytut Spraw Polskich interesuje się Polkami i Polakami, Niemkami i Niemcami. Najważniejszym dla nas sąsiedztwem. Tak trudnym w przeszłości, a tak doskonale rozwijającym się w ostatnich dekadach.
Dyrektor Dzumla przypomniał, że Instytut założyły na przełomie lat 1979-1980 kraje związkowe – Nadrenia Palatynat i Hesja. Przywołał zasługi pierwszego dyrektora, Karla Dedeciusa, Niemca pochodzącego z Łodzi, wybitnego tłumacza literatury polskiej na niemiecki, twórcy m.in. Panoramy literatury polskiej XX wieku adresowanej do niemieckich czytelników, tłumacza na niemiecki 300 poetów i prozaików polskich.
– Instytut przez dekady buduje mosty i mostki polsko-niemieckiego porozumienia – mówił. – Jest od lat kamieniem węgielnym i symbolem porozumienia z Polską oraz wskaźnik wrażliwych polsko-niemieckich relacji.
Jako ostatni zabrał głos – już ze statuetką Złotych Mostów Dialogu – wręczoną przez posła Ryszarda Gallę i marszałka Andrzeja Bułę prof. Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.
– Jestem bardzo wzruszony, także w imieniu moich wspaniałych koleżanek i kolegów w instytucie – mówił. – Taka nagroda o znakomitej nazwie: Złote Mosty Dialogu, jest dla nas wspaniałym prezentem, bo mosty budujemy od niemal 43 lat, jak długo istniejemy. Karl Dedecius chciał, tłumacząc, przybliżyć Niemcom dziedzictwo kulturowe Polski i ludzie tu mieszkających. Prowadzimy też nieustanny dialog. W czasach trudniejszych i w czasach łatwiejszych. Bo dialog zawsze trzeba prowadzić i zawsze trzeba z sąsiadem rozmawiać oko do oka – jak się mówi w Niemczech. Jak równy z równym. I uświadamiać Niemcom i Niemkom, że warto rozmawiać z Polakami. Nie tylko w Warszawie, także w Opolu i na Śląsku, z Polakami w Niemczech. Mosty już mieliśmy, dialog już mieliśmy, ale jak każdej instytucji publicznej czasem nam brakuje trochę złota. Po niemiecku budować komuś złote mosty oznacza ułatwić mu dojście do jakiejś decyzji. Budujmy złote mosty wszystkim tym, którzy jeszcze w dialog nie wierzą.