Argumentów za siłą nie brakowało. Mniejszość niemiecka w regionie wciąż ma ponad 300 kół i w ostatnim roku straciła raptem dwa. W owych DFK odbyło się w ostatnim roku ponad 600 projektów. Kilkadziesiąt tysięcy uczniów chodzi na lekcje niemieckiego. Wielu z nich uczestniczy w konkursach, demonstrując naprawdę dobry poziom językowy.
Mniejszość straciła wprawdzie posła, ale zyskała – w tym samym Ryszardzie Galli – doradcę marszałka Sejmu. Pod szyldem Śląscy Samorządowcy zrobiła najpierw ciekawą kampanię, a potem dobry wynik w samorządowych wyborach. Cieszy się życzliwością i szacunkiem władz w Berlinie, a ostatnio i w Warszawie. I to wszystko da się zapisać w rubryce „siła”. Zaliczam do niej także twardą, ale bardzo merytoryczną dyskusję na zjeździe. Nie zawsze tak w poprzednich latach było.
Mniejszość niemiecka – nie było widać radości ze spotkania
Ale też trudno nie zauważyć słabej frekwencji na zjeździe. Na tyle słabej, że nie udało się uchwalić wymagających obecności 2/3 delegatów zmian w statucie TSKN. Puste miejsca na sali przypomniały – nie tylko mnie – mocno pustawą grotę na Górze św. Anny w pierwszą niedzielę czerwca, gdy odbywała się pielgrzymka mniejszości.
Nie myślę – zwłaszcza z mojej perspektywy obserwatora – nikogo moralizować i wypominać delegatom, co nie przyjechali, braku odpowiedzialności, a nieobecnym pątnikom łatwej rezygnacji z ważnego składnika mniejszościowej tożsamości.
Wiem, że przyczyny nieobecności mogły być bardzo różne i złożone. Ale wystarczająco długo przyglądam się mniejszości z bliska, by pamiętać, że kiedyś i czerwcowa pielgrzymka, i zjazd roczny były dla tego środowiska świętem. Z widocznymi oznakami radości ze spotkania i z bycia razem. W pierwszej dekadzie czerwca 2024 te dobre oznaki trudniej było zauważyć. I to zapisuję MN do rubryki „słabość”.
Czytaj także: Trzecia Droga sama się zaorała. Bo wyborca PiS nie potrzebuje alternatywy
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.