Konkurs wiedzy o mniejszości niemieckiej
– Do udziału w XIII edycji konkursu zgłosiło się 25 szkół. Finaliści zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe – klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. W każdej z grup znalazło się po 39 osób. Wiedzę o mniejszości czerpali przede wszystkim z materiałów pochodzących ze „Schlesien Journal”, telewizyjnego programu adresowanego do mniejszości – mówi Mariola Riedel, asystentka posła Ryszarda Galli.
= Każdy z uczestników w ciągu 30 minut odpowiadał na 20 pytań zamkniętych oraz 10 otwartych. Chętni mogli w czasie kolejnych 30 minut sporządzić wypowiedź pisemną na zadany temat. Za tę część konkursu można zyskać nagrodę specjalną – dodaje Mariola Riedel.
Finaliści wzięli udział także w warsztatach przygotowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Spotkali się też z Weroniką Koston, przewodniczącą Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.
Pani Marzena Misz uczy języka niemieckiego w SP w Dębiu.
– Przywiozłam czworo finalistów – mówi. – Nie ma kłopotu, by ich zachęcić do konkursu związanego z językiem niemieckim. Jedna z naszych uczennic startuje już po raz czwarty. Oni się tym naprawdę tym interesują, bardzo dużo czytają. Staram się w szkole naprowadzać ich na tradycje mniejszościowe. Ale najważniejszy, wręcz decydujący jest wpływ domu.
PSP Komprachcice ma dwoje finalistów z siódmej klasy. – Jeden z naszych finalistów to „weteran”, który w ubiegłym roku przyczynił się do zdobycia przez naszą szkołę trzeciego miejsca w klasyfikacji szkół w kategorii klas IV-VI. Druga finalistka jest debiutantką. Jesteśmy zmotywowani, pracowaliśmy, bo też materiału do przygotowania było bardzo dużo. To nie jest prosty konkurs, ale chętni zawsze są. Pomaga i to, że jest on na liście kuratorium i dobry wynik ułatwia start do szkoły średniej – mówi Dorota Piechaczek.
Wszyscy się czegoś dowiedzą
Konkurs wiedzy o mniejszości niemieckiej w dużej mierze zorganizował Ryszard Galla, poseł MN.
– Jestem bardzo zbudowany liczbą finalistów – mówi. – Uczestnicy pierwszych konkursów weszli już w dorosłe życie. Myślę, że mieliśmy pewien wpływ na ukształtowanie tych ludzi. Cieszy także, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli gotowi poświęcić dużo czasu by wiedzę o mniejszości zdobyć. Nie wszyscy uczestnicy należą do mniejszości niemieckiej, ale wszyscy się czegoś o mniejszości dowiedzą. A to jest wartość sama w sobie. Podobnie jak poznawanie języka niemieckiego przez uczniów z mniejszości i z większości. Potwierdził to wynik spisu powszechnego. Będziemy w dalszym ciągu o to zabiegali.
W otwarciu konkursu uczestniczyli m.in. lider VdG i TSKN, wicemarszałkini województwa opolskiego, wójt gminy Komprachcice oraz przedstawiciel kuratorium.
Organizatorami konkursu są Biuro Poselskie Ryszarda Galli i TSKN. Wyniki poznamy 9 maja.
Szersza relacja w najbliższym wydaniu dodatku „Heimat. Mała Ojczyzna”.