piątek, 12 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Region
Partner materiału: Gmina Kolonowskie

Kolonowskie nie próżnowało. Gmina nie zmarnowała tych pięciu lat

Ostatnie pięć lat w gminie Kolonowskie to czas remontów i budowy dróg. Stawiano na odnawialne źródła energii i cyfryzację. Samorząd nie zapomniał też o inwestycjach w oświatę oraz o wspieraniu Ochotniczych Straży Pożarnych.

Reklama Reklama
2024-03-08
w Region
Gmina Kolonowskie
REKLAMA

– Z perspektywy minionych pięciu lat była to bardzo specyficzna kadencja, gdyż z uwagi na pojawiające się ciągle nowe kryzysy dane nam było działać nieraz w bardzo dziwnych, trudnych i nieprzewidywalnych warunkach – mówi Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego. – Nie przeszkodziło nam to jednak w realizacji zamierzonych planów i działań. Na inwestycje drogowe wydaliśmy z budżetu niecałe 16 mln zł. W ramach tej kwoty przeprowadzono inwestycje drogowe we wszystkich miejscowościach gminy.

W Kolonowskiem nowe nawierzchnie pojawiły się na ul: Tulipanowej, Różanej, Hrabiego Colonny, odnogach ul. Opolskiej, Kajakowej, części ul. Krzywej, odnodze ul. Kościuszki, na ul. Nowej, Myślinieckiej, Fabrycznej, Brzozowej, Topolowej, Chabrów, Bzów, Długiej, na odnodze ulicy Arki Bożka, Rzecznej, Dzierżona i Klonowej. Wybudowano drogę gminną w rejonie ulic Pluderska – Słoneczna – Dębowa wraz z oświetleniem oraz drogę wewnętrzną stanowiącą dojazd do gruntów rolnych w Kolonowskiem. Przy ulicy Szkolnej wybudowano chodnik, dzięki czemu poprawiło się bezpieczeństwo chodzących do szkoły dzieci. Nową nawierzchnię otrzymał również parking przy ul. Ks. Czerwionki w Kolonowskiem. Inwestycje drogowe realizowane były również na obszarze sołectw.

Gmina Kolonowskie
Ulica Sienkiewicza w Staniszczach Wielkich po modernizacji

– W Staniszczach Wielkich zmodernizowano m.in. nawierzchnie ul. Długiej, Mickiewicza i Placu Targowego – wylicza burmistrz. – Obecnie trwają prace związane I etapem przebudowy ul. Dworcowej oraz przygotowania do realizacji II etapu tej inwestycji. W Staniszczach Małych zmodernizowano nawierzchnie ul. Zielonej oraz odnogi ul. Ks. Gajdy, Korfantego i Leśnej, a także wykonano obudowę wlotu przepustu przy ul. Prusa. W Spóroku przebudowano drogę wewnętrzną stanowiącą dojazd do gruntów rolnych i odnogę ulicy Chrobrego. W sumie oddano do użytku 13,2 km dróg.

Gmina Kolonowskie obrała kurs na odnawialne źródła energii

Aby ułatwić mieszkańcom wymianę źródła ciepła, gmina Kolonowskie przystąpiła do realizacji projektu likwidacja i wymiana źródeł ogrzewania na ekologiczne. W ramach własnego budżetu dofinansowała wymianę źródeł ciepła w 175 domach.

– Celem naszym było również obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej i tutaj w ramach różnych projektów udało nam się zamontować instalacje paneli fotowoltaicznych w urzędzie miasta, remizie OSP w Staniszczach Wielkich, Publicznym Przedszkolu w  Staniszczach Wielkich, Publicznej Szkole Podstawowej Staniszcze Wielkie – Kolonowskie 3 i Centrum Aktywności Wiejskiej w Staniszczach Małych – mówi Norbert Koston. – Instalacje pojawiła się również na budynkach Centrum Aktywizacji Wiejskiej Spórok, LZS Staniszcze Wielkie, OSP Kolonowskie, PSP Staniszcze Male – Spórok, na Targowisku w Kolonowskiem, Hali Sportowej, a także na terenie oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody oraz budynku administracyjnym spółki KGK.

Gmina Kolonowskie
Panele fotowoltaiczne na dachu świetlicy w Staniszczach Wielkich

W miejscach, gdzie było to ekonomicznie uzasadnione wykonano również montaż pomp ciepła. Aby jeszcze bardziej obniżyć te koszty związane zakupem energii elektrycznej, rozpoczęto w 2020 r. wymianę 751 lamp ulicznych na oświetlenie LED- owe.

– Nowy typ oświetlenia znacząco zmniejszył zapotrzebowanie na energię elektryczną – zauważa burmistrz. – Umowa na finansowanie zadania w ramach oszczędności energii została zawarta z firmą Tauron na 8 lat i w tym okresie nie powinna skutkować zwiększonymi wydatkami dla gminy. Przeprowadzono również wymianę oświetlenia na hali sportowej. Wszystkie te zadania to wydatek ponad 7,7 mln zł.

Budynki oświatowe permanentnie modernizowane

– Realizowane tu zadania inwestycyjne mają na celu nie tylko poprawę warunków, w jakich uczą się nasze dzieci, ale również obniżenie kosztów funkcjonowania szkół i przedszkoli – mówi włodarz gminy – W kompleksie szkolnym w Kolonowskiem w ramach poprawy efektywności energetycznej wraz z termomodernizacją wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zamontowano rekuperację wymiany powietrza, zmodernizowano kotłownię opalaną gazem, a także zamontowano panele fotowoltaiczne.

gmina kolonowskie
Miejskie Centrum Kulturalno-Sportowe w Kolonowskiem. Budynek przeszedł
generalny remont. Wykonano podjazd dla osób niepełnosprawnych, powstał parking, a obiekt sportowy UNII Kolonowskie otrzymał nowe oświetlenie. Wykonano
również instalacje nawadniającą boiska treningowego

W Staniszczach Małych budynek szkoły został rozbudowany o salę wielofunkcyjną, a w Fosowskiem utwardzono teren przy budynku szkoły oraz odnowiono plac zabaw przy oddziale przedszkolnym. Rozbudowa placu zabaw w postaci ścieżki sensorycznej miała również miejsce przy przedszkolu w Kolonowskiem.

– W tym roku w Publicznym Przedszkolu w Kolonowskiem planowana jest przebudowa dachu – dodaje Norbert Koston.

Cyfryzacja na wysokim poziomie w gminie Kolonowskie

Pandemia pokazała, jak istotne jest wprowadzanie do codziennej pracy narzędzi informatycznych. Dlatego też w trakcie mijającej kadencji wdrożono kilka przedsięwzięć w tym zakresie.

– Uzyskaliśmy dofinansowanie projektu WiFi4EU w wysokości 15 000 Euro, w ramach którego powstały darmowe punkty dostępowe WiFi na terenie wszystkich miejscowości naszej gminy – informuje Koston.- Z Centrum Projektów Polska Cyfrowa udało nam się zakupić 45 laptopów dla uczniów naszych szkół. Uczniowie otrzymali również kolejne 24 laptopy zakupione w ramach projektu realizowanego w ramach partnerstwa na rzecz e-integracji w makroregionie śląsko-opolskim, który oprócz zakupu laptopów obejmował również szkolenia dla mieszkańców naszej gminy. W urzędzie trwa również realizacja projektu Cyfrowa Gmina.

Strażacy mogą liczyć na gminę Kolonowskie

– To na jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w głównej mierze opiera się zapewnienie bezpieczeństwa w gminie. – stwierdza burmistrz. – Dlatego staramy się wspierać ich w tych działaniach. Jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji była budowa boksu garażowego dla OSP Fosowskie. Udało nam się również pozyskać na potrzeby OSP 3 samochody pożarnicze, a w ramach dotacji zakupić niezbędny sprzęt. Wydatki w tym obszarze wyniosły niecałe 2 mln. zł.

Gmina Kolonowskie
Nowy ciężki samochód dla OSP Kolonowskie

Gmina stara się wspierać różnorakie inicjatywy społeczne i wydarzenia kulturalne – dodaje burmistrz. – Na szczególną uwagę zasługują przedsięwzięcia organizowane przez Bibliotekę i Centrum Kultury w ramach ferii zimowych i wakacji letnich. W tym okresie prawie każdego dnia na terenie gminy coś się dzieje, a dzieci i młodzież nie narzekają na nudę.

To wszystko to wspólny sukces

– Minione pięć lat to okres bardzo intensywnej pracy – podkreśla burmistrz. – Wiele zaplanowanych przedsięwzięć udało się zrealizować. Co roku pojawiały i pojawiają się również nowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła. Mamy jednak świadomość, że potrzeb jest jeszcze dużo i nie wszystko, co zaplanowano, udało się w tym czasie zrobić. Należy jednak podkreślić, iż wszystkie osiągnięcia są efektem naszej wspólnej pracy. Dlatego też chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ich realizacji. W szczególności chciałbym podziękować pracownikom urzędu, radnym oraz sołtysom za ich pracę i zaangażowanie. Podziękowania należą się również mieszkańcom gminy, którzy chętnie włączają się w działania na rzecz swoich miejscowości. To właśnie dzięki Wam nasze miejscowości się rozwijają i stają się coraz piękniejsze.

Tags: reklama
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Opolski Bazarek Odzieży

    Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragiczny wypadek w Bardzie. Mieszkańcy Nysy, ojciec i syn, zginęli na miejscu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025