sobota, 13 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Opole

Kolędnicy misyjni kwestowali na pomoc misjonarzom. Spotkali się w opolskim seminarium

Kwesta na misje prowadzona była w czasie kolędy w około 200 parafiach diecezji opolskiej. Na podsumowujące akcję nabożeństwo przyjechało pięć z nich.

Krzysztof Ogiolda Krzysztof Ogiolda
2024-01-13
w Opole
Kwesta na misje w diecezji opolskiej

Kwesta na misje w diecezji opolskiej zakończona. Na zdjęciu kolędnicy i ich opiekunowie. / Fot. Krzysztof Ogiolda

REKLAMA

Kwesta na misje w diecezji opolskiej dotarła do około 200 parafii. W sobotę (14 stycznia) w kaplicy Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu spotkali się przedstawiciele kolędników z parafii: Chechło, Radoszowy, Ucieszków, Borki Wielkie i Chrząszczyce.

Kwesta na misje w diecezji opolskiej. Wsparcie dla Afryki

– Na rzecz misji kwestowały dzieci i młodzież – mówi ks. Grzegorz Sonnek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Opolskiej i proboszcz w Radoszowych i Ucieszkowie.

– Szczególnym celem na ten rok jest pomoc dla dzieci Afryki w parafiach i w diecezjach, w których pracują misjonarze z diecezji opolskiej. Kolędową kwestę prowadzą nie tylko przebrani kolędnicy, ale także ministranci. W ubiegłym roku na pomoc misjom udało się w diecezji opolskiej zebrać ok. 250 tysięcy zł. Między innymi posłużyły one na budowę szkoły, na kopanie studni. A także fundowano z nich stypendia.

Jak przyznaje ks. Sonnek, od kilku lat na przegląd zgłasza się tylko kilka parafii.

– W części parafii trwają jeszcze odwiedziny kolędowe. W tym roku dodatkową przeszkodą są już rozpoczęte ferie. Cieszymy się z tych, którzy są – dodaje.

Kolędnicy uczestniczyli w nabożeństwie pod przewodnictwem ks. bpa Waldemara Musioła. Zaprezentowali również programy, które w ramach akcji pokazywali w domach parafian lub w swoich kościołach.

Goście opowiadali o pracy na misjach

W Radoszowach i Ucieszkowie kwesta odbyła się w kościele po mszach św. Jej gościem była świecka misjonarka z Afryki, pani Monika Jamer. Opowiedziała o swojej pracy na misjach. Uczestniczące w programie dzieci były przebrane w stroje afrykańskie. Kwesta przyniosła 9 tys. zł.

W Chechle kwestowało 10 kolędników. Swój program prezentowali 6 stycznia w parafialnym kościele po każdej mszy św.

W Borkach Wielkich 30 kolędników kolędowało w Trzech Króli kościele parafialnym po czterech mszach świętych i w kościele filialnym 7 stycznia. Zakończą akcję w niedzielę, 14 stycznia. Dotąd zebrali 3900 zł. Przekażą je pochodzącemu ze Śląska Opolskiego biskupowi Antoniemu Reimannowi, franciszkaninowi z Boliwii.

W parafii Chrząszczyce 40 kolędników podzielonych na 7 grup kwestowało 30 grudnia – po mszy św. i rozesłaniu przez proboszcza – w miejscowościach Górki, Chrząszczyce i Złotniki. Udało im się zebrać ponad 12 tysięcy złotych.

Kolędnicy, czyli siewcy pokoju

Bp Waldemar Musioł modlił się za zmarłego w ostatnim dniu 2023 roku ks. Wolfganga Globischa, który w diecezji opolskiej stworzył akcję kolędników misyjnych.

– Pomoc kapłanom z naszej diecezji pracującym na misjach jest możliwa także dzięki wam – mówił kolędnikom bp Waldemar Musioł. – Przyczyniacie się do tego, że dzieło duchowe wzrasta zarówno duchowo, jak i materialnie.

Biskup przypomniał o św. Franciszku, który 800 lat temu w miejscowości Greccio zbudował pierwszą „żywą” szopkę przybliżającą mieszkańcom tajemnicę Bożego Narodzenia. – Jesteście kontynuatorami dzieła św. Franciszka – dodał ks. biskup.

– Pokazujecie naszym wiernym historię wielkiej miłości Boga do człowieka. Od św. Franciszka pochodzi modlitwa, którą do dziś w Kościele odmawiamy. Zaczyna się ona od słów: „Panie, uczyń nas narzędziem Twego pokoju”. Za to szczególnie wam dziękuję, że wy jako kolędnicy misyjni jesteście narzędziami pokoju. Bo wywołujecie dobre uczucia: wzruszenia i radości tych, którzy was przyjmowali. Za to, że jesteście siewcami pokoju szczególnie wam dziękuję.

 

Tags: Diecezja OpolskaKościół OpoleKościół Opolskie
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Opolski Bazarek Odzieży

    Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragiczny wypadek w Bardzie. Mieszkańcy Nysy, ojciec i syn, zginęli na miejscu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025