Generalnie za przyjęciem ustawy głosowali parlamentarzyści „Koalicji 15 X”, a za jej odrzuceniem posłowie PiS i Konfederacji. Przeciwko uznaniu języka śląskiego za regionalny byli dwaj opolscy posłowie PiS: Kamil Bortniczuk i Marcin Ociepa.
Za odrzuceniem ustawy głosował też Włodzimierz Skalik, opolski poseł Konfederacji.
W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie klubu PiS: Katarzyna Czochara i Janusz Kowalski z Suwerennej Polski. Nie głosował też Paweł Kukiz.
Ustawę poparli wszyscy opolscy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Tomasz Kostuś, Danuta Jazłowiecka, Witold Zembaczyński oraz Tomasz Siemoniak. „Za” głosowali także Marcelina Zawisza z Lewicy Razem i Adam Gomoła, były opolski poseł Trzeciej Drogi, a obecnie niezrzeszony.
Język śląski to obietnica Donalda Tuska
Walka o uznanie śląskiego za język regionalny trwa już 17 lat. Po raz pierwszy projekt takiej ustawy trafił do Sejmu w 2007 roku, za czasów pierwszych rządów PiS i został odrzucony.
Przed wyborami 15 października 2023 roku Donald Tusk obiecał, że język śląski zostanie uznany za regionalny w ciągu stu dni po przejęciu władzy przez antypisowską opozycję.
Obecnie status języka regionalnego posiada tylko kaszubski.
Co zrobi Andrzej Duda?
Ustawa umożliwia dobrowolną naukę języka śląskiego w szkołach oraz dwujęzyczne tablice w miejscowościach, w których minimum 20 proc. mieszkańców zadeklaruje posługiwanie się językiem śląskim.
Teraz ustawa trafi do Senatu, który zajmie się nią 8 lub 9 maja, a następnie powędruje na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. O ile Senat ustawę raczej na pewno przyjmie, to nie wiadomo, czy podpisze ją prezydent.
Dotąd nie chciał się w tej sprawie jednoznacznie wypowiedzieć, ale wiele wskazuje, że zachowa się zgodnie z wolą swojego środowiska politycznego, czyli ustawę zawetuje lub wyśle do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.
Czytaj też: Jak dobrze pójdzie, za 2,5 roku język śląski trafi do szkół
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania