Wystawę poświęconą Nowej Wsi Królewskiej można oglądać przy siedzibie Archiwum Państwowego w Opolu. Składa się na nią kilka tablic tematycznych. Przybliżają one m. in. dzieje kościoła i parafii, tamtejsze cmentarze i wykopaliska, szkoły i inne ciekawe miejsca, a także działalność straży pożarnej. Ekspozycję kończy motyw przyłączenia NWK do Opola.
Całość przygotowała pani Daniela Mazur, a projekt graficzny jest dziełem Andrzeja Sznejwejsa.
– Gdyby ktoś nie mógł się wybrać do archiwum, wystawa jest dostępna także na naszej stronie internetowej w zakładce „Projekty wystawy” w formie pdf-ów – mówi dr Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Oddziału Informacji i Udostępniania.
– Ekspozycja powstała głównie z materiałów z XIX i XX wieku, toteż została ona włączona w program Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Ale sięgamy do historii o wiele dawniejszej, do roku 1313. Wtedy właśnie Bolko I – dla zbawienia duszy – zapisał franciszkanom z Opola jezioro w Nowej Wsi pod Opolem wraz z laskiem zwanym Campa. W 1784 roku w użyciu jest już nazwa Nowa Wieś Królewska, zaś w 1930 – Bolko. Dopiero po wojnie NWK stała się dzielnicą Opola.
– Prezentujemy zdjęcia z zasobów Muzeum Śląska Opolskiego oraz – tych jest szczególnie dużo – autorstwa Jerzego Stemplewskiego, który regularnie przekazuje swoje zbiory do archiwum – dodaje pani doktor. – Bardzo ciekawa jest część wystawy poświęcona cmentarzom. Obok najbardziej znanego – komunalnego prezentujemy także cmentarz żydowski oraz choleryczny. Na wystawie prezentujemy nie tylko zdjęcia, ale i dokumenty, m.in. działających w XIX wieku w NWK cementowni.
Przed budynkiem archiwum ekspozycję będzie można oglądać przez dwa miesiące.