Dworzec w Ozimku przeszedł na własność gminy bezpłatnie od PKP. Teraz powstaje projekt budowlany. Pieniądze na rewitalizację i budowę pochodzą z Programu Odbudowy Zabytków. Ozimek dostał na ten cel blisko 1,9 mln zł.
– Budynek pochodzi z początków XX wieku. Jego budowa wiązała się z dynamicznym rozwojem lokalnego przemysłu. W przeszłości huta karmiła cały region. Dowożono do niej pracowników z odległych miejscowości Opolszczyzny – mówi Marcin Widera z wydziału promocji Urzędu Gminy Ozimek.
– Zabytki są dobrem wspólnym, dla następnych pokoleń. Dlatego jest ważne, żeby to miejsce zyskało dawny charakter – podkreśla Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka.
Na razie projektanci pracują nad koncepcją, co docelowo pojawi się na dworcu.
– Ma być z duchem czasów – słyszymy w urzędzie gminy.
Dworzec w Ozimku ma wyglądać jak sto lat temu
W pierwszym kwartale przyszłego roku ogłoszony ma być przetarg na wykonawcę remontu. Co ważne, zachowany ma być zewnętrzny zabytkowy charakter budynku. Dworzec w Ozimku dalej będzie miał ceglaną elewację, nie zmienią się też okiennice, drzwi i schody.
Wnętrze czeka przebudowa zgodnie ze współczesnymi standardami. Zmieni się też otoczenie dworca. Przy dworcu powstanie park bike drive. Władzom gminy zależy, żeby mieszkańcy zamieniali samochody na komunikację publiczną i ekologiczną.
W związku z remontem dworca nastąpi też przebudowa ulicy Kolejowej.
Gminie zależy na rozwoju tego miejsca. Obok dworca będzie przebiegała ścieżka rowerowa, prowadząca do JuraParku w Krasiejowie. Docelowo ma być to rowerowa pętla, łącząca Jeziora Turawskie, JuraPark i Ozimek.
Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2024 r. podpisania doczeka się umowa związana ze zwieńczeniem ścieżki, która teraz powstaje między Dębską Kuźnią a Schodnią.
Czytaj także: Są spore pieniądze na remont kluczowej drogi w Ozimku