Program Explory to główny projekt Fundacji Zaawansowanych Technologii. Celej jest integracja m.in. młodych naukowców, autorytetów naukowych i przedsiębiorstw. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 300 zgłoszeń. Do półfinału jurorzy zakwalifikowali 161 inicjatyw podzielonych, na kategorie:
- człowiek,
- technologia,
- środowisko,
- społeczeństwo.
Blisko 40 jurorów wybrało projekty wyróżniające się innowacyjnością, dobrą analizą konkurencji, zaawansowaniem badań i użytecznością publiczną. Wśród projektów nich był projekt, jaki przygotował Dawid Rzitka z Opola, pod naukową opieką Pawła Prochery. To drugi rok z rzędu, kiedy jury konkursowe docenia jego badania naukowe. Wcześniej zwrócił uwagę tym, jak wraz z kolegą badał możliwości wykorzystania odpadów rolniczych do produkcji opału.
Dawid Rzitka z Opola chce produkować pellet z bambusa
Tym razem Dawid Rzitka z Opola zgłębia potencjał bambusa jako zrównoważonego źródła energii w Polsce. Analizując go pod kątem właściwości chemicznych i technicznych, odkrywa, że bambusowy pellet może skutecznie konkurować z tradycyjnymi paliwami, zapewniając niskie emisje i wspierając zrównoważony rozwój. Sprawdza to pod kątem zarówno zastosowań domowych, jak i przemysłowych.
Dawid Rzitka w tym roku zdaje maturę. Nie kryje, że ma wiele innych pomysłów, ale na początku chce zdać wspomniane egzaminy oraz przygotować się na wielki finał Projektu Explory w Gdyni.

– Udało mi się drugi raz. Dla mnie to najciekawszy i najlepszy konkurs. Uczę się na kierunku związanym z energetyką odnawialną. Moje projekty związane są z moją specjalizacją. Pomysł na projekt wyszedł podczas rozmowy na lekcji, przyczynili się do tego moi nauczyciele, Paweł Prochala i Jarosław Gawryś, bardzo im jestem wdzięczny za pomysł – mówi Dawid.
Badania dotyczące tego konkretnego projektu przeprowadzane były we współpracy z Politechniką Opolską. – Sprawdzaliśmy tam, czy ten bambus jako paliwo zda swój egzamin. Podczas finału czeka mnie przedstawienie mojego projektu i rozmowa z jury. Po maturze planuję podszkolić język angielski, ponieważ jeszcze słabo sobie z nim radzę, a na maturze zdaję język niemiecki. Będę angielski szlifował, bo przyda mi się w życiu – mówi Dawid Rzitka z Opola.
Dawid Rzitka z Opola: Trzęsły mi się nogi
Dawid czuje ogromne wsparcie i dodaje, że wiąże swoją przyszłość z nauką. – Mam ogromne wsparcie nauczycieli, znajomych, rodziców. Chciałbym być mentorem dla projektów tego pokroju, cieszy mnie to i lubię to robić. Finał w Gdyni to już dla mnie zwycięstwo. Jeżeli uda się dalej, to będzie tylko lepiej – przyznaje.
– Początkowo miałem z przemowami wielką tremę, bałem się. Pamiętam pierwszą moją taką rozmowę, to było na festiwalu ekoenergetyki w Opolu. Dobrze, że była tam mównica, bo strasznie trzęsły mi się nogi. Teraz już jestem bardziej pewny siebie i nie sprawia mi to dużego problemu – Dawid Rzitka z Opola.
W wielkim finale Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych i nagrody specjalne. Do tego dochodzi wsparcie merytoryczne oraz akredytacja na najważniejszy na świecie, międzynarodowy konkurs Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych. Finał już w październiku 2024!
Rozwój talentów
Konkurs Explory na projekty naukowe STEAM (badawcze i inżynierskie) dedykowany jest dla młodzieży w wieku 13-20 lat.
„Każdy ze zgłoszonych projektów musi być rozwijany w jednym z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Tworzymy wyjątkową społeczność – 12 lat Programu Explory to 4.300 Młodych Talentów i ponad 2.400 projektów badawczych i inżynierskich oraz ok. 190 wydarzeń dla ponad 56 tys. uczestników. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 191 jurorów” – czytamy na stronie konkursu.
W tym roku drugi etap Konkursu odbył się 8-11 kwietnia, w formie spotkań online z jurorami –naukowcami i ekspertami innowacyjnych firm.
– Po raz pierwszy w historii wszyscy zakwalifikowani spotkali się z jurorami w ramach jednego, tygodniowego wydarzenia. Młodzi innowatorzy pokazali niezwykłą determinację w dążeniu do celu. Z dumą obserwujemy jak Konkurs Explory staje się dla nich motywacją do rozwoju, przełamywania barier i pokazywania coraz więcej – mówi Ewelina Górska-Bolesta, Koordynatorka Konkursu Explory.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.