Choinka dla kozy. Dla niej to smakołyk
– Ta inicjatywa była pomysłem młodych mieszkańców Opola. Przed rokiem zauważyli dużo choinek przy śmietnikach – tłumaczy Anna Iwańska z Fundacji Pro Futuro. – W związku z tym postanowili z naszą pomocą przeprowadzić tego typu akcję. Sami też znaleźli odbiorców.
Co roku Polacy kupują na święta około 6 mln żywych choinek, z którymi po kilku tygodniach trzeba coś zrobić. Idealnym rozwiązaniem jest poddanie ich naturalnemu recyclingowi i przeznaczenie na pokarm dla kóz. To promocja ekologicznych nawyków, recyclingu i idei „zero waste”. W ten sposób do kózek Izbicka trafiło ponad 20 drzewek. Najwięcej przekazało Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu.
– Zebraliśmy całego busa – opowiada Anna Iwańska. – Zgłaszali się do nas ludzie ze szkół, firmy i osoby prywatne. Zbiórkę prowadziliśmy przez jeden dzień, ale myślę, że gdyby trwała tydzień, to udałoby się uzyskać jeszcze więcej choinek.

Co ciekawe, choinka dla kozy może być dowolnym drzewkiem. Nie ma różnicy czy to sosna, jodła lub świerk. Są jednak dwa warunki. Po pierwsze, choinki nie mogą być spryskane środkiem nabłyszczającym. Po drugie, i równie ważne, gałązki muszą być pokryte igliwiem. Ono jest największym przysmakiem tych zwierząt, bogatym w dużą dawkę witamin.
– Nie są ich podstawowym pokarmem, ale za to bardzo zdrowym dodatkiem. Łączymy niejako przyjemne z pożytecznym. Posprząta się w mieszkaniu i dokarmi się zwierzęta – śmieje się Mirela Paterok z Wiejskich Dobroci. – U wielu ludzi choinka jeszcze stoi. Więc jeśli ktoś chce, może ją do nas podrzucić. Nie trzeba się specjalnie zapowiadać.
Kozy dostały choinki do zagrody i skubią je wedle swoich upodobań. Jedno metrowe drzewko starczy przy siedmiu kózkach na dwa dni.
Warto tu podkreślić, iż Fundacja Pro Futuro zajmuje się na Opolszczyźnie nie tylko edukacją ekologiczną. Ale też edukacją językową w społeczności lokalnej. Cały czas można ją wspierać. Wciąż poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby się zaangażować w różnego typu akcje. Swój akces można zgłosić poprzez fanpage na Facebooku lub dzwoniąc pod nr telefonu 724 166 422.