Zestawienie pod tytułem „awanse i spadki” zacznijmy od 3 ligi, wszak pod kątem tej drugiej kwestii dużo zależy właśnie od tego szczebla. Wszak spadną z niego LZS Starowice Dolne i Polonia Nysa (pełna tabela TUTAJ).
Degradacja dwóch wspomnianych ekip pociągnie za sobą kolejne. W 4 lidze już dawno stał się przesądzony los w przypadku outsidera z Piasta Strzelce Opolskie (4 punkty). Z kolei drugim spadkowiczem będzie OKS Olesno (16). Już tylko o barażach mogą marzyć w Po-Ra-Wiu Większyce (19). I tylko jeśli przejdą je wicemistrzowie z Ruchu Zdzieszowice (63). Albowiem pewnym właśnie stało się, że z bezpośredniego awansu mogą cieszyć się już w Stali Brzeg (66).
Klasa okręgowa
„Zastój” pod kątem promocji wyżej w klasie okręgowej. Pewnymi tego są LKS Adamietz Kadłub, Stal Zawadzkie i MKS Gogolin. Kwartet beniaminków uzupełni ktoś z duetu Orzeł Branice – Victoria Żyrowa (grupa 2).
W obu strefach poznaliśmy także kolejnych spadkowiczów. „Na północy” do KS-u Skarbimierz (8), dołączył Naprzód Jemielnica (14). „Na południu” sytuacja wygląda odpowiednio z Victorią Łany (18) i LZS-em Raszowa (24).
Jeśli chodzi o kwestie dodatkowych gier o utrzymanie to w „jedynce” kwestia ta rozstrzygnie się między duetem Chrząszcz Chrząszczyce i Motor Praszka (po 23). W grupie nr 2 rozstrzygnie się to pomiędzy trójką Unia Krapkowice (31), Polonia Prószków-Przysiecz (32) i GKS Głuchołazy (32).
Awanse i spadki – Klasa A
W klasie A awanse szeroką ławą. Od dłuższego czasu pewni gry wyżej byli występujący w grupie 4 przedstawiciele LZS-u Racławiczki i teraz postawili „kropkę nad i”. Jakiś czas temu dołączyło do nich Źródło Krośnica (5.). A teraz świętować w pełni mogli w LZS-ie Kuniów (1.), Orle Reńska Wieś (3.) i KS-ie Cisowa Kędzierzyn-Koźle (6.). Tylko katastrofa pozbawiłaby promocji GKS-u Grodków (2.).
Znamy za to kolejnych spadkowiczów, których w związku z reorganizacją będzie blisko 30. I degradacja czeka wszystkie ekipy z miejsc poniżej dziewiątego, a i dwie najgorsze z tych pozycji, też nie uciekną spod gilotyny… Wcześniej było wiadomo, że nic już nie uratuje takich drużyn jak Stobrawa Ligota Dolna, LZS Lasowice Wielkie i Jakub Proślice (obie grupa 1), GAS Grodków, LZS Sławice Opole i KS Jankowice Wielkie (2.), LZS Czarnolas (3.), Sudety Moszczanka, Otmęt Krapkowice, Polonia Biała, Odra Kąty Opolskie (wszystkie grupa 4.), LZS Turawa i Pogoń Pludry (5.) oraz LZS Stary Ujazd, Polonia Ściborzyce Wielkie i Zryw Wysoka (6.). Pewnym jest także, iż z „piątki” na pewno spadnie LZS Grudzice Opole albo LZS Grodziec.
Klasa B
Za to w klasie B wszystko już wiadomo jeśli chodzi o awans. Od dłuższego lub krótszego czasu wiemy, że prawo gry wyżej zapewniły sobie:
- LZS Polanowice (grupa 2.),
- Start Dobrodzień (3.),
- Sokół Małujowice (4.),
- Sparta Dębie (7.),
- Górnik Januszkowice (8.),
- Atom Grądy-Malerzowice Małe (9.),
- LKS Biała Nyska (10.),
- LZS Rzepce (11.),
- Victoria Cisek (12.)
- Cukrownik Baborów (13).
Teraz dołączyły do nich LZS II Starościn-Miejsce (1.), LZS Brynica (5.) oraz MKS II Gogolin (6.)
Czytaj także: MKS Kluczbork z Wojewódzkim Pucharem Polski. W nagrodę 50 000 zł!
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania




