Akcja sprzątania Kłodnicy to inicjatywa, z którą odpowiada kilka grup. Są to: Stowarzyszenie Przyrodniczo-Kulturalne Pod Prąd z Opola, nieformalna grupa kobiet kochających przyrodę Babeczki znad Rzeczki z Kędzierzyna-Koźla wraz z członkami Harcerskiej Organizacji Wawelberk z tego miasta, a także firma „Rejak” – Udane spływy kajakowe. Kilka lat temu zawiązali porozumienie, w myśl którego wspólnie zadbają o czystość rzeki Kłodnicy.
– Do naszej inicjatywy włączyło się mnóstwo osób. Łącznie było ich około 380. To były osoby z Opola, Katowic, Krakowa, Mikołowa, Prudnika, Ujazdu czy Strzelec Opolskich – wylicza Agnieszka Konowaluk-Wrotniak, prezes grupy „Pod Prąd”.

Akcja sprzątania Kłodnicy przełożyła się na wywóz 11 kontenerów odpadów. Wśród nich były opony, lodówki, elementy ociepleń budynków i drobniejsze rzeczy, które ludzie porzucają nad rzeką.
– Udało się nam posprzątać Kłodnicę na całej jej długości, od źródła w Katowicach do ujścia do Odry w Kędzierzynie-Koźlu. Porządki prowadziliśmy zarówno wzdłuż brzegów, jak i z wody – podkreśla Agnieszka Konowaluk-Wrotniak.
Akcja sprzątania Kłodnicy – siła społeczników
Tym, co chyba zaskakuje najbardziej, jest fakt, że podczas ostatniej wizji lokalnej społecznicy nie stwierdzili powrotu bałaganu.
– Obawialiśmy się, że z czasem ludzie znów będą zaśmiecać Kłodnicę. Tymczasem wiele wskazuje na to, że rzeka jest już prawie wolna od śmieci. Zniknęła większość dzikich wysypisk, nie ma już aż tylu śmieci wielkogabarytowych. Jedynie w paru miejscach pojawiły się nowe, w postaci butelek i puszek po imprezach. Porównując to z tym, jak to wyglądało sześć lat temu, można śmiało rzec, że społeczne sprzątanie miało sens! – podkreśla.

Dlatego tegoroczna akcja sprzątania Kłodnicy będzie mieć formę spływu kajakowego. Jego uczestnicy będą wyposażeni w worki i rękawice ochronne, by podczas spływu móc wyciągać odpady z wody i zbierać je z brzegów. Mając na uwadze to, że wzdłuż rzeki nie panuje bałagan, uczestnicy wydarzenia będą mogli się skupić na spływie.
– Ten zaś jest możliwy, ponieważ zadanie jest finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego w ramach zadania publicznego: „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”.
Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła – mówi Agnieszka Konowaluk-Wrotniak.
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Przyrodniczo-Kulturalne „Pod Prąd” z Opola, do spółki z firmą Rejak- Udane Spływy Kajakowe oraz Harcerską Organizacją Wawelberg. Imprezę wspierają Babeczki znad Rzeczki, Strażnicy Rzek WWF, Rada Osiedla Śródmieście i Radę Osiedla Sławięcice, Zdrowe rzeki, Grupa kajakowa HADWAOO oraz Społeczna Straż Rybacka.
Bezpłatny spływ po rzece połączony z porządkami
Akcja sprzątania Kłodnicy oraz towarzyszący jej spływ odbędą się 21 kwietnia. Początek o godz. 10.00. Zbiórka na parkingu przy Zespole Szkół Technicznych nr 3 w Sławięcicach. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisu. Tych można dokonać pod następującymi numerami telefonów:
- +48 534 638 634 koordynator: Agnieszka Konowaluk-Wrotniak
- +48 608 736 036 Piotr Tokarczyk
– Trasa liczy ok 11km. Płyniemy około trzy-cztery godziny bezpieczną i bardzo malowniczą trasą. Każdy uczestnik będzie wyposażony w rękawice ochronne oraz worki. Po spływie zapraszamy wszystkich uczestników na wspólne ognisko w Sławięcicach. Będzie żurek, kiełbasa z grilla i inne pyszności oraz mała niespodzianka – zachęca Agnieszka Konowaluk-Wrotniak.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.