– Ważne jest przy tym, by były to takie rodziny, które rozumieją, co dzieci przeżyły. I wiedzą, że przeżycia i emocje z dzieciństwa, także te nieuświadomione, ale przechowywane w pamięci niejawnej, będą miały wpływ na ich zachowanie. Nie ma wątpliwości. Adopcja dzieci i związane z nią rodzicielstwo nastawione są na pomoc dziecku. Chcę to podkreślić, bardzo często na pomoc dziecku zranionemu. Mówimy, że to są i powinny być domy, które leczą, Domy uzdrawiające – mówi Barbara Słomian.
Adopcja dzieci – jak przebiega ten proces
Dzieci tego potrzebują, żeby w przyszłości mieć wysoką samoocenę. Oraz by umieć nawiązywać społeczne kontakty, rozumieć emocje swoje i innych osób. Aby to wszystko podkreślić, ośrodek zorganizował niedawno Dzień Otwartych Drzwi. Ci, którzy na niego przyszli, mieli okazję zapoznać się z procedurą adopcyjną i poznać pracowników ośrodka.
– Ta procedura wydaje się trudna i skomplikowana, a czasem wręcz niepotrzebna. Takie wątpliwości mają zwłaszcza pary, które już swoje dzieci mają – przyznaje pani Słomian.
– Ale ona jest formą pomocy dla rodziców. By mogli zrozumieć, z czym dziecko się mierzy, czego potrzebuje do rozwoju oraz dlaczego zachowuje się tak a nie inaczej. Po dokonaniu całego przygotowania rodziców i po zdiagnozowaniu dziecka, my dobieramy rodziców do dziecka – opisuje.
Rodzice odwiedzający ośrodek otrzymały poradnik , którego tematem jest adopcja dzieci. Mogli się z niego dowiedzieć m.in. o warunkach adopcji. Przysposobić dziecko mogą osoby, które: mają pełną zdolność do czynności prawnych, są zdrowe psychicznie i fizycznie, są w odpowiednim wieku, mają sytuację zawodową i finansową zapewniającą utrzymanie i wychowanie dziecka.
Osoby te ponadto powinny mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe, gwarantować właściwą opiekę, kierować się dobrem dziecka. Powinny też tworzyć stabilny i trwały związek małżeński oparty na szacunku i miłości. A także mieć właściwą motywację do adopcji oraz być jednomyślne w tej decyzji. Niekaralność kandydatów powinna być potwierdzona informacją z Krajowego Rejestru Karnego.
Katolicki Ośrodek Adopcyjny i Opiekuńczy w Opolu znajduje się przy pl. Katedralnym 4. Tel. 774-540-760 lub 77/44-11-500.
Czytaj także: Psycholog sądowy: Ślady domowej przemocy nosimy przez całe życie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.