Spółka poinformowała, że Adam Leszkiewicz prezesem Grupy Azoty jest od środy 20 marca. Wraz z nim rada nadzorcza spółki do zarządu powołała nowych wiceprezesów. Są to Andrzej Skolmowski, Krzysztof Kołodziejczyk, Andrzej Dawidowski i dr Paweł Bielski. Dodatkowo rada delegowała Huberta Kamolę do wykonywania obowiązków wiceprezesa do czasu, aż firma wybierze na jego miejsce inną osobę w naborze uzupełniającym.
Adam Leszkiewicz został prezesem Grupy Azoty spośród 73 kandydatów, którzy ubiegali się o miejsca w zarządzie.
W przeszłości był prezesem Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Funkcję piastował od września 2012 roku do kwietnia 2016 roku. Wcześniej, bo od lutego 2012 roku, był członkiem zarządu i dyrektorem generalnym ZAK.
Adam Leszkiewicz prezesem Grupy Azoty. Co robił wcześniej?
Urodził się w Krakowie w 1969 roku. W połowie lat 90. był dziennikarzem radiowym, zaś w 1998 roku został dyrektorem gabinetu i rzecznikiem wojewody tarnowskiego. Po reformie administracyjnej kraju w latach 1999–2002 był wicedyrektorem kancelarii marszałka małopolskiego. Potem do 2006 roku był dyrektorem tamtejszego urzędu marszałkowskiego. Z początkiem 2007 roku przeniósł się do stolicy, gdzie do listopada tego roku był sekretarzem m.st. Warszawy.
Po wygranej Platformy w wyborach parlamentarnych z 2007 roku został wiceministrem w kancelarii premiera Donalda Tuska. Wiosną 2009 roku został wiceministrem skarbu państwa. Odpowiadał m.in. za zagadnienia związane z prywatyzacją branżową oraz za nadzór właścicielski nad branżą chemiczną. Stamtąd w 2012 roku przeszedł do ZAK.
Zanim Adam Leszkiewicz został prezesem Grupy Azoty, był też związany z firmą JD z Opola, działającą w branży budowlanej. Był też prezesem Opolskiego Klubu Golfowego.
W ZAK od początku roku nie było zmian w zarządzie spółki. Ten pozostaje trzyosobowy. Rada nadzorcza z dwójką ludzi związanych z PiS – byłym wiceprezesem ZAK, a obecnie szefem szpitala w Nysie Arturem Kamińskim oraz byłym wojewodą Adrianem Czubakiem – także dalej tam działa. Można się jednak spodziewać, że i ta sytuacja z czasem ulegnie zmianie.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.