ZUS ma bonus dla 100-latków. Ile w woj. opolskim?
ZUS przyznaje bonus dla stulatków, który obowiązuje od marca danego roku do końca lutego kolejnego roku. Aktualnie wynosi on 5540,25 zł brutto. To dokładnie 595,46 zł więcej w stosunku do poprzedniego okresu, czyli marzec 2022 r. – luty 2023 r.
– Okazuje się, że trzy najstarsze osoby na Opolszczyźnie, którym wypłacamy świadczenie honorowe, to panie – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Najstarsza kobieta w regionie urodziła się w powiecie kluczborskim w 1917 roku. Inne dwie panie urodziły się w 1919 roku. Jedna z nich mieszka w Opolu. Druga na terenie powiatu strzeleckiego.
Jak podaje rzecznik ZUS, obecnie opolski ZUS wypłaca specjalną emeryturę 53 osobom. – W tym gronie większość to kobiety. Pań mamy 42, a mężczyzn 11 – dodaje.
W samym Opolu ZUS przyznaje bonus dla 100-latków 13 osobom. I co ciekawe, wiosną tego roku każdy powiat na Opolszczyźnie miał swojego długowiecznego reprezentanta.
Jak wyjaśnia opolski ZUS, świadczenie honorowe za wiek nie podlega waloryzacji. Różni się w zależności od okresu w którym ZUS wydał decyzję o jego wypłacaniu. Wysokość tej „premii” zależy od kwoty bazowej obowiązującej w danym okresie (ustalana kwota zależy od stopy bazowej – jest to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok minus składki na ubezpieczenie społeczne).
Nie trzeba wypełniać wniosku
Bonus dla 100-latków ZUS wypłaca z urzędu. Dzieje się to w terminie ustalonym dla wcześniej przyznanego świadczenia, czyli np. emerytury bądź renty. Bez wniosków i formularzy.
Z kolei sytuacja wygląda inaczej, gdy senior do chwili ukończenia stu lat życia nie miał ustalonego przez ZUS świadczenia. Wtedy trzeba o to wnioskować, ponieważ klient nie znajdował się w bazie danych ZUS.
Dokumentem, który potwierdza datę urodzenia może być ważny dowód osobisty wydany po 31 grudnia 2000 r., ważny paszport bądź odpis skrócony aktu urodzenia. W związku z tym wniosek może złożyć upoważniona do tego osoba – na piśmie lub ustnie do protokołu w obecności pracownika ZUS w jakiejkolwiek placówce zakładu.
Statystyki pokazują, że stulatków w Polsce będzie coraz więcej. Ocenia się, że w 2040 r. stulatków może być około 20,4 tys. W 2060 r. – ma być ich już 66,8 tys., a w 2080 r. – nawet 124 tys.