Zawalony most w Głuchołazach spoczywał w korycie rzeki przez tydzień. Przeprawa, o którą walczyły służby dociążając ją do wieczora w sobotę 14 września, poddała się w niedzielę 15 września o poranku. Wezbrane wody Białej Głuchołaskiej zerwały też wtedy zbrojenie płyty nowego mostu powstającego po sąsiedzku. To spowodowało też spiętrzenie wody, które przyczyniło się do zalania miasta.
Gdy wody opadły zaczęły opadać, mieszkańcy rozpoczęli prace porządkowe. Zaś nad rzeką pojawili się budowlańcy oraz mający ich wesprzeć wojskowi inżynierowie. Zaczęli usuwać zawalony most w Głuchołazach. Wyciągali m.in. osiem potężnych stalowych belek, na których obierała się konstrukcja. W niedzielę udało się usunąć z koryta rzeki ostatnie elementy zniszczonej przeprawy.
– Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem przyczółków, na których będzie możliwe posadowienie mostów tymczasowych. Wykonawca stara się, aby było to możliwe jak najszybciej – mówi Agata Andruszewska, rzeczniczka opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Nowy most w Głuchołazach raczej nie do uratowania
Prac nie uławia wartki nurt Białej Głuchołaskiej, jak i to, że tam, gdzie był zawalony most w Głuchołazach, jest dosyć głęboko. Ma to też wpływ na prace związane z porządkowaniem koryta rzeki.
Wiele wskazuje też na to, że nie uda się uratować elementów konstrukcyjnych nowego mostu, budowanego obok przeprawy tymczasowej. Zniszczenia i uszkodzenia są zbyt duże.
Nie wiadomo natomiast, czy ostatecznie nowy most będzie zrealizowany w pierwotnie planowanej formie, na filarach wykonanych w korycie rzeki, czy też uda się go przeprojektować. Taki ruch postulował burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz. Wskazywał, że nad Białą Głuchołaską powinien być most łukowy, bez elementów kolidujących z nurtem wody.
W tym przypadku wszystko zależy od kwestii finansowych. Na tym etapie nie da się określić, czy da się zmienić budżet inwestycji na drodze krajowej nr 40.
Czytaj także: Zielona Szkoła dla powodzian. Sindbad proponuje wsparcie w transporcie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.