Obecnego składowiska przy ul. Podmiejskiej nie można powiększyć. Jednocześnie w ostatnich latach drastycznie wzrosły koszty zagospodarowania odpadów, a co za tym idzie – opłaty ponoszone przez mieszkańców z tego tytułu.
– Co więcej, istotnym elementem tej opłaty są koszty, jakie ponosimy z tytułu przekazywania przez Remondis do cementowni Górażdże wysokokalorycznych odpadów, które nie mogą być składowane i muszą być spalone – mówi Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego.
Stąd inicjatywa wykonania na terenie przy ul. Podmiejskiej obiektu, który określany jest mianem Centrum Zielonej Transformacji. Zajmie ono około 7 hektarów powierzchni i składać będzie się z dwóch elementów.
Spalarnia i hermetyczne hale
Pierwszym z nich jest instalacja do spalania odpadów, która będzie w stanie przetworzyć około 20 tys. ton odpadów kalorycznych w skali roku. Małgorzata Rabiega zaznacza, że będzie to nowoczesna instalacja, w której wytwarzane będą ciepło oraz elektryczność.
– Energia elektryczna posłuży nam do zasilania całego kompleksu. Ciepło natomiast będziemy sprzedawać Energetyce Cieplnej Opolszczyzny. Spółka wybuduje ciepłociąg o długości około 4,5-kilometra, który będzie prowadzić do naszej instalacji. Będziemy w stanie pokryć około 10 proc. zapotrzebowania na ciepło w mieście w skali roku oraz aż 75 proc. w okresie letnim. Dzięki temu możliwe będzie też zaoszczędzenie aż 10 tys. ton węgla – opisuje.
Pani wiceprezes zapewnia, że instalacja ta będzie też wyposażona w system filtrów oraz czujników, które na bieżąco będą monitorować stan spalin wylatujących z komina, aby te spełniały wyśrubowane normy.
– Nie będzie tak, że w okolicy będą się unosić kłęby gryzącego dymu. To będzie nowoczesna instalacja, jak te, które potrafią stać nawet w centrach europejskich miast, w Wiedniu czy w Kopenhadze. Co więcej, kaloryczność odpadów do niej przeznaczonych może być niższa niż w przypadku tych, które obecnie trafiają do cementowni. Dzięki temu jeszcze mniej odpadów zostanie nam na składowisku – podkreśla.
Drugim elementem Centrum Zielonej Transformacji mają być hermetyczne hale. W nich ulokowana ma być m.in. kompostownia, mechaniczna sortownia odpadów zmieszanych oraz odrębne instalacje do przetwarzania materiałów budowlanych oraz materiałów wielkogabarytowych.
– W ten sposób będziemy mogli pozyskiwać kompost, paliwo do instalacji termicznego przetwarzania, a także kruszywa, które będą mogły być wykorzystane do budowy dróg – wylicza Małgorzata Rabiega.
Wiceprezes ZK zaznacza, że kompleks hermetycznych hal pozwoli też zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców związane z odorem, jaki potrafi się nieść znad składowiska.
– Inwestycja ta jest już konsultowana z przedstawicielami lokalnych społeczności. Staramy się rozwiewać wszelkie wątpliwości w tym temacie oraz pokazywać plusy z funkcjonowania tego kompleksu – mówi.
„To ma dużo plusów”
Marcin Gambiec, radny z dzielnicy Groszowice, wskazuje, że hermetyzacja terenu składowiska wyeliminowała by problem odpadów, które potrafią być z niego nawiewane na teren pobliskich prywatnych posesji.
– Zakład Komunalny poczynił też starania o zmniejszenie odoru, jaki potrafi się znad niego unosić. Całkowite zamknięcie odpadów w halach tylko poprawiłoby tę sytuację – komentuje.
Marcin Gambiec przyznaje, że gdy po raz pierwszy usłyszał, że na terenie Zakładu Komunalnego miałaby też stanąć spalarnia, to miał poważne wątpliwości względem tej inicjatywy.
– Potem rozeznałem temat i okazało się, że nie chodzi o coś, co nam tu będzie dymić. To raczej powinno być mało uciążliwe dla mieszkańców. Szczególnie, że podobne rozwiązania sprawdzają się już za granicą – stwierdza.
– Nie wykluczam, że znajdą się osoby, które będą chciały tę inwestycję oprotestować. Mają do tego prawo, ale najpierw powinny rozeznać temat i poznać wszystkie jego aspekty. Moim zdaniem jest tutaj dużo plusów – uważa Marcin Gambiec.
– Jeśli coś budzi moje obawy, to to, czy Zakład Komunalny będzie w stanie udźwignąć realizację tego zadania. Budowa takiego kompleksu to poważny wydatek – stwierdza.
Centrum Zielonej Transformacji w Opolu – kiedy ma być gotowe?
Szacunkowy koszt budowy instalacji ze spalarnią to około 100-120 mln zł. Podobnym wydatkiem ma być powstanie hermetycznych hal wraz z kompostownią. Co oznacza, że budowa Centrum Zielonej Transformacji w Opolu może pochłonąć około ćwierć miliarda złotych.
Zakład Komunalny chce pozyskać te pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne. Połowę stanowić mają dotacje, a połowę pożyczki. Pierwsze wnioski trzeba złożyć do końca roku.
Ogłoszenie przetargu planowane jest na 2023 rok. Będzie to zadanie typu „zaprojektuj i zbuduj”, więc realizacji można się spodziewać najwcześniej w 2024 roku. Zakład Komunalny chce, aby całość była gotowa w I kwartale 2026 roku.