Uniwersytet Opolski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Podczas uroczystości stery w uczelni oficjalnie objął nowy rektor, prof. Jacek Lipok. Zanim to jednak nastąpiło, dwie kadencje kierowania UO podsumował ustępujący rektor, prof. Marek Masnyk. Mówił o wyzwaniach, z jakimi przyszło mu się zmierzyć w ciągu minionych ośmiu lat. Najbardziej podkreślał miejsce uczelni w rankingach, a skok na wysoką pozycję uważa za największy sukces.
– 30 lat temu miała miejsce już trzecia inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim. 20 lat później ja przyrzekałem godnie reprezentować uczelnię – wspominał prof. Prof Masnyk. – W 2016 roku byliśmy sklasyfikowani na 15. miejscu wśród uniwersytetów. W ubiegłym roku uczelnia wskoczyła na 8. miejsce, które zostało utrzymane również w tym roku. To dobre podsumowanie moich dwóch kadencji – stwierdził.
Według Rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy 2024, Uniwersytet Opolski oprócz 8. miejsca wśród uniwersytetów w Polsce i 26. miejsce wśród uczelni akademickich w kraju. W ostatniej ewaluacji Ministerstwa Edukacji i Nauki za lata 2017-2021, oceniającej jakość działalności naukowej, Uniwersytet uzyskał jedną najwyższą ocenę A+, sześć ocen A oraz dziesięć ocen B+. Oznacza to, że we wszystkich ocenianych dyscyplinach posiada pełne uprawnienia awansowe, umożliwiające nadawanie stopni doktora i doktora habilitowanego.
Uniwersytet Opolski – nowy rektor odebrał insygnia władzy
Łańcuch, berło oraz sygnet – to insygnia władzy, jakie ma rektor UO. Prof. Marek Masnyk powierzył jest następcy, prof. Jackowi Lipokowi.
– Dzięki działaniom, które podejmowaliśmy w ostatnim czasie wiemy, że nasz statek jest na właściwym kursie. Nie wiemy jak wzburzone będą wody, ale naszym celem jest być solidnym i bezpiecznym statkiem – zaczął prof. Jacek Lipok.
Nowy rektor podkreślał, że chce rozwijać działalność naukową i angażować się w nią w jeszcze szerszym wymiarze.
– Wyzwaniem dydaktycznym jest wykorzystanie i zagrożenie, które stwarza sztuczna inteligencja. Powołamy specjalny zespół, który będzie śledził negatywne konsekwencje edukacji i badań naukowych związanych z wykorzystaniem AI – zapowiedział.
Kolejną troską jest odnowienie biblioteki uniwersyteckiej. Budynek uległ zniszczeniom podczas powodzi w 1997 roku. Trzeba więc wdrożyć nowoczesne rozwiązania.
– Chcemy być dostępni i otwarci dla studentów, ale też dla mieszkańców miasta – dodał rektor Lipok.
Kierunek lekarski strzałem w 10! 17 chętnych na jedno miejsce
W pierwszej turze naboru, która zakończyła się 12 lipca 2024 r., kierunek lekarski cieszył się największym zainteresowaniem. Wpłynęło aż 2097 zgłoszeń na 120 dostępnych miejsc. Oznacza to, że o jedno miejsce rywalizowało ponad 17 kandydatów. Wśród najpopularniejszych kierunków studiów stacjonarnych I stopnia, studiów jednolitych magisterskich oraz inżynierskich, pod względem liczby zgłoszeń w tej turze, znalazły się także:
- psychologia – 704 zgłoszenia na 90 miejsc
- prawo – 518 zgłoszeń na 150 miejsc
- fizjoterapia – 441 zgłoszeń na 120 miejsc
- pielęgniarstwo, profil praktyczny – 302 zgłoszenia na 120 miejsc
- English Philology – 186 zgłoszeń na 80 miejsc
- kosmetologia – 180 zgłoszeń na 150 miejsc
- finanse i rachunkowość – 155 zgłoszeń na 70 miejsc
- English in Public Communication – 151 zgłoszeń na 60 miejsc
- informatyka – 148 zgłoszeń na 70 miejsc
Czytaj także: Nowi lekarze w województwie opolskim. Ilu zostanie w regionie?
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.