Wskazując opolskie firmy i inwestycje kluczowe dla regionu, OCRG zwróciło uwagę na współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Najważniejsze kryteria dotyczyły tworzenia nowych miejsc pracy, wykorzystania innowacyjnych technologii i współpracy z zagranicą.
Dzięki temu oprócz pozyskania samych inwestorów, możliwa jest także inkorporacja na nasz grunt np. wysokiej jakości kultury pracy, poważnego podejścia do tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu, wykorzystania OZE czy otwartości na płatne staże i praktyki.
Opolskie firmy zatrudniają nawet tysiąc osób
Dlatego na liście wartych zauważenia biznesów znalazła się inwestycja firmy Mondelez w Skarbimierzu. Działa w szeroko rozumianej branży spożywczej, szczególnie słodyczy.
– Mimo że to tylko wycinek działalności, z pewnością każdy z nas kojarzy słynne ciastka Oreo czy gumy do żucia, które produkuje właśnie firma Mondelez – wskazuje Michał Wojczyszyn, wicedyrektor OCRG.
– Ważniejsze jednak jest to, że od wbicia łopaty pod tę inwestycję w 2005 roku, do dziś zakład zatrudnia blisko tysiąc osób. To szczególnie istotne dla powiatu brzeskiego, w którym panowało wysokie bezrobocie. Wart podkreślenia jest także fakt, że od początku swojego istnienia w naszym regionie firma wdrażała najnowocześniejsze technologie. Także w tym roku wprowadzane są kolejne innowacyjne metody produkcji. – wskazuje.
Zakłady w Skarbimierzu, pierwotnie postawione na 60 hektarach przez koncern wywodzący się z USA, zostały sprzedane włoskiej firmie Perfetti Van Melle. Za przejęcie tej części operacji od słodyczowego giganta, grupa Perfetti Van Melle zapłaciła 1,35 mld dolarów.
Kolejna na liście jest niemiecka Mubea działająca w Strefie Aktywności Gospodarczej Ujazd w Zimnej Wódce. Zakład, który od 2016 roku świetnie się rozwinął na terenie 20 hektarów, zatrudnia już około tysiąca osób.
– Projekty, jakie realizuje, są warte kilkaset milionów euro – zwraca uwagę wiceszef OCRG. – Mubea produkuje bardzo dużo dla branży motoryzacyjnej, specjalizując się w częściach do skrzyń biegów. Warto podkreślić, że ich działalność zachęciła do inwestowania u nas inne duże marki z branży automotive.
Sto procent zielonej energii z fabryki koło Nysy
Kolejny przystanek warto zrobić w Radzikowicach pod Nysą, gdzie znajduje się inwestycja belgijskiej Umicore. To pierwsza w Europie fabryka materiałów katodowych napędzających samochody elektryczne. Pierwszy etap projektu trwał od 2018 roku do 2022. Dziś funkcjonuje na 30 hektarach, a w sumie w posiadaniu Umicore jest 120 hektarów.
– Jest to niezwykle rozwojowa inwestycja. Zarówno z punktu widzenia istotności tej części przemysłu, jaką jest tzw. elektromobilność, jak i samego powiatu nyskiego – podkreśla Michał Wojczyszyn.
– Dziś Umicore pod Nysą zatrudnia około 400 osób, a w pierwszym etapie działalności koncern wydał 660 mln euro. Wart podkreślenia jest również fakt, że nyski zakład jest zasilany w stu procentach energią z odnawialnych źródeł, m.in. z farm wiatrowych z rejonu Bąkowa, a w przyszłości także farm z Grodkowa. Działalność inwestora, który inensywnie współpracuje z firmami zagranicznymi, wpisuje się w światowe trendy zrównoważonego rozwoju i tego, co w przyszłości będzie kluczowe dla ekologii, co także warte jest docenienia – dodaje.
OCRG wyróżniło również potencjał rodzimego biznesu, lokowanego w Kędzierzynie-Koźlu. Mowa o fabryce powstającej pod brandem Eko-Okna.
– Jest to firma rodzinna, która zdecydowała się na rozwój swojej produkcji na obszarze 33 hektarów – mówi Michał Wojczyszyn. – Obecnie trwa faza budowy kompleksu produkcyjnego z nakładem inwestycyjnym 100 mln euro. Wiemy, że na start pracę znajdzie tam około 500 osób. Budowana przez firmę Adamietz hala już stoi, a uruchomienie zakładu planowane jest jesienią. Inwestor jest szczególnie ważny dla Kędzierzyna-Koźla, bardzo nas cieszy, że pojawi się tu w końcu firma spoza branży chemicznej, z której znane jest to miasto. Niestety, oprócz pozytywnych aspektów, wiąże się to także z negatywnymi skojarzeniami związanymi z obciążeniami środowiskowymi. Inwestycja firmy Eko-Okna pozwoli nieco zmienić obraz Kędzierzyna-Koźla w oczach innych inwestorów – dodaje wiceszef OCRG.
Opolskie firmy i topowy dostawca dla AGD
Warto również zatrzymać się na chwilę w Namysłowie. To bowiem w tym niedużym mieście w 1997 roku, na popadającym w ruinę terenie dawnego zakładu, przestrzeń znalazła marka Diehl Controls Polska. To międzynarodowy producent i dostawca urządzeń sterujących dla sprzętów gospodarstwa domowego, który szczyci się wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań oraz systemów komunikacji bezprzewodowej.
– Firma wygenerowała ponad tysiąc miejsc pracy w powiecie, który był dotknięty bardzo dużym bezrobociem. Inwestycje, na jakie Diehl Controls Polska przez 15 lat się zdecydowała, wyniosły 100 mln zł – dodaje Wojczyszyn.
– Firma cieszy się opinią zakładu wdrażającego najlepsze światowe systemy do zarządzania produkcją i jakością. Intensywnie przy tym współpracuje ze znanymi markami z zakresu AGD, takimi jak Whirlpool, Electrolux czy Bosch – wylicza.
Nie ma lepszej reklamy niż „made in Opole”
Natomiast jeśli chodzi o opolskie firmy w stolicy regionu, OCRG pierwsze miejsce przyznało amerykańskiemu koncernowi Polaris. Firma ta swoje fabryki ma także w USA, Meksyku i w Indiach.
– Okazało się, że Polaris stał się znakomitym elementem promocyjnym dla Opolszczyzny. To właśnie w Opolu mamy jedyny w Europie zakład montujący gotowe pojazdy tej marki – podkreśla Wojczyszyn.
Od 2014 roku Amerykanie wydali na inwestycje 100 mln zł. A od roku 2018 Polaris, oprócz quadów, produkuje także motocykle marki Indian.
– Ważnym aspektem jest również fakt, że Polaris był pierwszym dużym inwestorem z branży motoryzacyjnej w regionie. Dzięki obecności u nas tak uznanej marki wiele innych firm z branży automotive chętniej lokowało swoje biznesy także poza stolicą województwa. Wiele z produkowanych w Opolu pojazdów kierowanych jest na eksport i trafiają m.in. do wojska i policji. Nie ma lepszej reklamy niż „made in Opole” – podsumowuje wicedyrektor OCRG.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.