Miasto planuje zmiany w układzie komunikacyjnym w centrum Opola w dwóch punktach. Pierwszy to rejon CUP. W tym przypadku chodzi o dokończenie ronda, którego część powstała już przy okazji budowy tego kompleksu. To umożliwi też odślepienie ulicy Kośnego. Nad rondem powstać ma dwujezdniowa estakada. Każda z jezdni będzie miała dwa pasy ruchu.
Drugi punkt jest bliżej serca miasta. Mowa o przebudowie skrzyżowań ulicy Ozimskiej z Reymonta i Kołłątaja. Pracami objęty ma też być odcinek ulicy Ozimskiej od wysokości Galerii Opolanin. Wszystko po to, aby móc wprowadzić zmiany w układzie komunikacyjnym w ścisłym centrum Opola. Chodzi o uczynienie obecnie jednokierunkowych odcinków ulic Ozimskiej, Reymonta i Kołłątaja drogami dwukierunkowymi.
To rozwiązanie ma sprzyjać komunikacji miejskiej. Konkretnie chodzi o zmianę układu linii autobusowych. Obie inwestycje zakładają też powstanie nowych ścieżek pieszo-rowerowych.
Zmiany w układzie komunikacyjnym w centrum Opola. Nie wszyscy zadowoleni
Szacunkowy koszt obu inwestycji – ich realizacja odbędzie się w ramach jednego projektu – to 55,5 mln zł. Z tego 44,5 mln zł stanowi dofinansowanie z puli pieniędzy europejskich przewidzianych dla województwa opolskiego.
Prezydent Arkadiusz pochwalił się na Facebooku dofinansowaniem, które umożliwi zmiany w układzie komunikacyjnym w centrum Opola. W komentarzach nie brak gratulacji. Ale trudno nie zauważyć, że nie wszyscy przejawiają entuzjazm.
„Był kiedyś korek do CUP? Pomysł bez sensu – NOWY MOST! Obwodnica! Tego potrzeba!!!” – argumentuje Krzysztof Polak.
„Inwestycja dla urzędników… Serio nie ma pilniejszych i ważniejszych rzeczy? Dojazd do urzędu jest, ten kto chce dojechać dojedzie…” – pisze Dagmara Poplicha.
„Co z ulicą Budowlanych? Tam jest dziura na dziurze, głębokie studzieńki. To jest skandal że w mieście wojewódzkim jest taki stan dróg. Połowa dróg w Opolu jest do zdarcia i położenia na nowo” – uważa Dominik Dzideczek.
„Może najpierw renowacja dróg w centrum? I usunięcie nie potrzebnych samochodów które stoję od kilku lat bez ruchu?” – pyta Michał Szędzielorz.
Kiedy realizacja projektu?
Przyznanie miastu dofinansowania inwestycji, za sprawą której nastąpią zmiany w układzie komunikacyjnym w centrum Opola, otwiera drogę do ogłoszenia przetargu na realizację zadania. Jak wynika z informacji, jakie na temat projektu opublikował Miejski Zarząd Dróg, całość ma być gotowa do końca czerwca 2027 roku.
Czytaj także: Trasa średnicowa w Opolu w trybie specustawy. Ratusz pracuje nad zezwoleniem
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.