VI Marsz Równości w Opolu odbył się w sobotę 1 czerwca. Wieczorem część jego uczestników spotkała się na afterparty w klubokawiarni społecznej OPO. To właśnie tam – informuje Tęczowe Opole – miały miejsce dwa ataki na tle homofobicznym w Opolu.
„Pierwszy z nich miał miejsce około godziny 22. Mężczyzna po wejściu do lokalu zaczął wygłaszać nienawistne wobec społeczności LGBT hasła, zerwał tęczową flagę, ukradł przypinki, rozpylił gaz pieprzowy i uciekł z lokalu. Wezwana na miejsce policja zebrała wstępne zeznania osób poszkodowanych” – czytamy w oświadczeniu.
„Później, po północy, prawdopodobnie ten sam sprawca wraz z kilkoma zamaskowanymi mężczyznami, pojawili się w okolicy miejsca imprezy ponownie wykrzykując homofobiczne hasła próbowali wedrzeć się do lokalu siłą. Znów zostaliśmy zaatakowani gazem pieprzowym. Wezwana na miejsce policja zatrzymała dwie osoby. Pozostali sprawcy uciekli. Zespół pogotowia ratunkowego udzielił pomocy poszkodowanym osobom” – relacjonuje stowarzyszenie.
Policja: Sprawcy zatrzymani
Policja już w niedzielę 2 czerwca potwierdziła, że mundurowi interweniowali na ulicy Krakowskiej w Opolu. Powodem było naruszenie nietykalności kilku osób. W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 25 i 39 lat, obaj byli nietrzeźwi. Do przesłuchania doszło, jak wytrzeźwieli.
– Mężczyźni nie zostali wpuszczeni na wydarzenie do klubokawiarni. Doszło do szarpaniny pomiędzy kilkoma osobami. Agresorzy rozpylili gaz. Poszkodowane osoby w tym zdarzeniu złożyły już zawiadomienia – opisuje Przemysław Kędzior, oficer prasowy KMP w Opolu.
Mundurowi nie zdradzają szczegółów sprawy oraz ewentualnych konsekwencji wobec sprawców. Do naszej redakcji wpłynęła informacja, że jedna z uczestniczek zabawy miała pogryźć awanturujących się mężczyzn. Policja nie potwierdza jednak tej informacji.
Ataki na tle homofobicznym w Opolu. „Zapewnimy pomoc”
„Poza bezpośrednimi sprawcami tego ataku, takie osoby są częściowo odpowiedzialne za przemoc wobec osób LGBTQIA+. Apelujemy niezmiennie, również podczas wczorajszego i poprzednich marszów równości, o skuteczną ochronę prawną społeczności LGBT w Kodeksie Karnym” – dodaje Tęczowe Opole.
Organizacja apeluje do osób poszkodowanych podczas afterparty po VI Marszu Równości w Opolu o zgłaszanie się do niej.
„Zapewnimy Wam pomoc prawną, i jeśli będzie to konieczne, wsparcie psychologiczne za darmo. Obecnie współpracujemy z organami ścigania, zabezpieczony zostanie monitoring, podejmiemy wszystkie, dostępne nam kroki prawne zmierzające do ukarania sprawców” – zapowiada Tęczowe Opole.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.