Isringhausen w SAG gminy Ujazd ma poważne plany na rozwój. Firma ta jest światowym liderem w produkcji foteli samochodowych z ponad 100-letnim doświadczeniem. Marka posiada 53 zakłady produkcyjne w 21 krajach na świecie.
Po otwarciu fabryki na terenie 5 tys. m kw (biuro i produkcja) przy ul. Polskiej w Zimnej Wódce w maju 2023 roku, z początkiem tego roku rozpoczęła budowę drugiego zakładu. Jego lokalizacja dotyczy tego samego miejsca – w sąsiedztwie istniejącego już zakładu.
Isringhausen w SAG gminy Ujazd: determinacja i duży kapitał
Zapowiada się imponująco. Nowe obiekty powstaną na trzy razy większym obszarze – około 15 tys. m kw. Tym razem firma postawi magazyn i halę produkcyjną.
– Historia tego inwestora w naszej gminie jest bardzo ciekawa – wskazuje Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.
– Choć negocjacje rozpoczęliśmy z pojawieniem pandemii, w lutym 2020 roku, to po roku próżni do rozmów wróciliśmy. I szybko zakończyły się one sukcesem. Firma była zdeterminowana, by wybudować w Polsce swój duży zakład. Przesądziła o tym znakomita lokalizacja i bliskość do Gliwic, gdzie Isringhausen ma zakład, z którym współpracuje.
Rozbudowa jest w trakcie. Obecnie trwają prace ziemne. Cała budowa ma być ukończona do końca roku. Za realizację tej wielkiej inwestycji po raz kolejny odpowiada firma Adamietz.
Co jeszcze przesądziło o wyborze gminy Ujazd na ulokowanie tego biznesu?
– To niezmiennie trzy czynniki: lokalizacja pomiędzy dwoma zjazdami z autostrady, dostępność wszystkich potrzebnych mediów w dużych ilościach i zasoby ludzkie – tłumaczy Hubert Ibrom.
SAG w gminie Ujazd. Trend rozwojowy od lat
– Już od 10 lat obserwujemy u nas pozytywny trend rozwoju. Gmina Ujazd, jako jedna z pięciu na Opolszczyźnie, się nie wyludnia. W tym roku roku wchodzimy w duży projekt budowy 108 mieszkań w Ujeździe w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej. Nabór już się rozpoczął, zainteresowanie wykazują także pracownicy Isringhausen.
Warto podkreślić, że firma, która ulokowała się na terenie SAG, dziś zatrudnia około 100 osób. Mimo to docelowo zespół może powiększyć się nawet do 300 pracowników. Szacuje się, że nieznacznie zwiększy się pion administracyjny na rzecz produkcji na wielu poziomach.
– Zakład jest bardzo mocno zautomatyzowany. Na wyposażeniu są więc nowoczesne maszyny, które potrzebują odpowiedniej obsługi – opowiada burmistrz. – Firmy z branży automotive przeżywają dziś wielki boom. Dlatego też ten sektor jest bardzo stabilny.
SAG w gminie Ujazd wzorem dla innych stref
To nie jedyne dobre wiadomości. SAG przechodzi bardzo intensywny okres rozwoju. Burmistrz Hubert Ibrom przypomina, że na tapecie są kolejne projekty inwestycyjne.
– Obszar SAG to dziś 500 ha, jednak chcemy go powiększyć o kolejne 450 ha. Pracuje tam 3,5 tys. osób w 26 przedsiębiorstwach – mówi.
Przypomina również, że na początku marca weszło w życie zaktualizowane studium zagospodarowania przestrzennego.
– W związku z tym, wspomniane 450 ha będzie przekształcone z terenów rolnych na potrzeby przemysłu i usług. Są zlokalizowane wzdłuż DW 426 Strzelce Opolskie-Olszowa – podkreśla Hubert Ibrom.
– Te tereny już teraz oferujemy potencjalnym kontrahentom i inwestorom. Dlatego myślimy, że do końca tego roku w naszej strefie pracować będzie blisko 4 tys. osób, przy czym w gminie Ujazd mamy najniższe bezrobocie w województwie opolskim.
Czytaj też: Nowy inwestor na terenie strefy gospodarczej. Powstanie zakład za 100 mln zł