KSSE: 20 mln zł na transformację cyfrową
Projekt Edih-Silesia (European Digital Innovation Hub Silesia Smart System) zainaugurowała branżowa konferencja w środę (22 listopada) w PreZero Arena Gliwice. Zorganizowała ją Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).
Ideą projektu jest stworzenie europejskiego ośrodka innowacji cyfrowych i platformy współpracy instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych i uczelni, które wspierają procesy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i organizacji sektora publicznego.
W Gliwicach spotkało się ponad 100 przedstawicieli małych i średnich firm z woj. opolskiego i śląskiego.
– Bardzo się cieszę, że przedsiębiorcy z woj. śląskiego i opolskiego mogą już korzystać z Edih-Silesia. Pozyskaliśmy na ten projekt 20 mln zł z UE – powiedział „O!Polskiej” dr Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE.
Projekt Edih-Silesia – postęp cyfrowy jak rozpędzony pociąg
– Transformacja cyfrowa jest jak rozpędzony pociąg. Dlatego ktoś, kto do niego teraz nie wsiądzie, nie zainwestuje w swojej firmie w technologie przemysłu 4.0 – choć już teraz mówimy o technologiach 5.0 – zostanie z tyłu, nie będzie mógł konkurować z branżą w Polsce i na całym świecie. Zachęcamy do kontaktu wszystkich przedsiębiorców – mówi dr Janusz Michałek.
Przez kolejne trzy lata firmy z sektora MŚP z województw śląskiego i opolskiego mają szansę skorzystać z pomocy przy planowaniu wdrażania technologii cyfrowych.
– Zatrudnimy specjalnych ekspertów, którzy będą pomagać przedsiębiorcom m.in. podczas szkoleń i konferencji. Projektem końcowym będzie audyt i koncepcja mówiąca o tym, co należy zrobić, z czym jeszcze się zmierzyć, w co zainwestować w danej firmie. Wszystko po to, by za kilka lat osiągnąć cel – tłumaczył prezes KSSE.
Natomiast Jacek Bialik, wiceprezes i członek zarządu KSSE, tłumaczył dlaczego projekt Edih-Silesia jest dedykowany szczególnie małym i średnim biznesom.
– Duże firmy na ogół mają już pewne doświadczenia, jest im łatwiej. Jeśli małe i średnie firmy przegapią transformację cyfrową, będzie im znacznie trudniej się dostosować ze swoimi technologiami i produktami do tych, którzy będą przewodzić trendom. Rewolucja cyfrowa otacza nas ze wszystkich stron – mówił wiceprezes Jacek Bialik.
– Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach projektu będzie bezpłatne – dodał.
Postęp technologii a rzeczywistość firm
Na konferencji dotyczącej projektu Edih-Silesia nie zabrakło opolan. Wśród nich był m.in. Grzegorz Rippel z firmy Illustro. To ekspert ds. doradztwa organizacyjnego i personalnego. Podkreślił, że spotkanie było bardzo owocne.
– To szczególnie ważne spotkanie dla mnie, jako właściciela firmy, którą procesy cyfryzacji dotykają w coraz większym zakresie i szybciej, niż to się jeszcze wydawało kilka lat temu – powiedział Grzegorz Rippel. – Widzę olbrzymie przyspieszenie. Nie ma więc innego wyjścia, jak przygotowanie się do tego procesu. Doceniam możliwość spotkania się na płaszczyźnie firm, które oferują tego typu rozwiązania z inicjatywami, które pomagają je wdrażać.
– Trzeba reagować też na procesy cyfryzacji od strony człowieka i HR. Na co dzień zajmujemy się wspieraniem pracowników, menedżerów, szefów w działaniach np. związanych z zarządzaniem zmianami w organizacji i ich skutkami. Dlatego też mówiąc o cyfryzacji nie wolno zapominać tym, że jest ona robiona przez ludzi i dla ludzi. Nie może być przeciwko nim – dodał Rippel.
Podczas konferencji wyjątkowy wykład wygłosił dr inż. Adrian Kapczyński z Politechniki Śląskiej, pasjonat informatyki od ponad 25 lat. Przedstawił słuchaczom szereg nowinek ze świata sztucznej inteligencji oraz narzędzi, dzięki którym mogą usprawnić i unowocześnić swoje przedsiębiorstwa.
Projekt Edih-Silesia. Razem można więcej
Dodajmy, że konsorcjum, któremu szefuje KSSE, tworzą jeszcze Politechnika Śląska, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Bielsko-Biała, Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o., oraz trzy instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Górnośląski Instytut Technologiczny oraz Instytut Metali Nieżelaznych.
– Dzięki tej szerokiej współpracy możemy przygotować naprawdę niezłe projekty wspólnie z naszymi przedsiębiorcami – podsumował prezes KSSE, Janusz Michałek.
Więcej o projekcie Edih-Silesia w papierowym wydaniu tygodnika „O!Polska” w dniu 30 listopada.