W Opolu ruszyła budowa nowego osiedla mieszkaniowego. Powstaje tam 138 mieszkań w budynkach cztero- i pięciokondygnacyjnych. Nowe osiedle TBS przy Wrocławskiej w Opolu ma powstawać około 20 miesięcy.
Mieszkania TBS przy Wrocławskiej w Opolu. Wycięto ponad 250 drzew
Na zielonym pasie wzdłuż ulicy, który wcześniej zdobiły drzewa, usunięto ponad 250 okazów różnej wielkości. Decyzja ta została podjęta, ponieważ roślinność kolidowała z planowaną inwestycją mieszkaniową, realizowaną przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (OTBS). Pomimo że wycinka drzew była konieczna dla postępu budowy, mieszkańcy oraz obrońcy przyrody wyrażają obawy o wpływ tego działania na lokalny ekosystem i estetykę okolicy.

Usunięte drzewa to m.in. jesiony, wierzby czy klony. Było także 50 drzew owocowych jak jabłonie, grusze, śliwy. Nie ostał się też bez czy robinia, które bujnie zasilały ten teren.
Mieszkania wybuduje DOMBUD S.A. Katowice. To jedna z kilku firm, które startowały w przetargu ogłoszonym przez OTBS. Oferta DOMBUD opiewała na ponad 47 mln zł.
Nowe TBS w Opolu. To kolejna inwestycja w mieście
Mieszkania społeczne pod wynajem cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. W ubiegłym roku ukończono inwestycję OTBS w Opolu-Winowie, a na nowe „M” nie brakowało chętnych. Miejska spółka oddała do użytku 159 mieszkań, a najemcy, którzy wnieśli partycypację wynoszącą blisko 30 proc. kosztów budowy, wprowadzili się i od ponad pół roku płacą czynsz. Związani 15-letnią umową, mieszkańcy oczekują teraz na obiecane połączenie komunikacyjne osiedla z resztą Opola.
Nowe mieszkania komunalne w Opolu mają powstać również przy Kąpielisku Bolko. Niedaleko popularnego miejsca wypoczynku powstać ma 85 mieszkań komunalnych w pięciu blokach. Wybuduje je miejska spółka Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Plan zakłada, że prace rozpoczną się w przyszłym roku.
TBS przy Wrocławskiej. Czy należy się bać powodzi?
Działka, na której powstają nowe mieszkania, uchodzi za zalewową. – Jesteśmy powyżej wszystkich stwierdzonych linii zalewowych określonych na podstawie map powodzi stuletnich. A nawet tysiącletnich. Pod tym względem nie widzimy zagrożenia. Tym bardziej, że pierwsza kondygnacja mieszkalna zaczyna się nieco powyżej pierwszego piętra. A pod spodem jest garaż budowany na powierzchni ziemi. W tej okolicy budują tak wszyscy inni. Są też nowe technologie – argumentuje Tomasz Maciaś, prezes OTBS.
Zainteresowani zamieszkaniem na nowym osiedlu będą uczestniczyć w podobnym procesie, jak przy blokach w Winowie.
Czytaj też: Nowe bloki TBS w Winowie. Tak prezentują się mieszkania w Opolu
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.