Someo to polski producent i projektant lakierowanych części z tworzyw sztucznych głównie dla branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Firma szybko rozwijała działalność, co potwierdziło wyróżnienie Gazelą Biznesu w 2014 roku. W 2020 przeszła rebranding – to właśnie wtedy zmieniły się logo firmy i nazwa Pearl Stream na Someo.
– Zmiany w motoryzacji, spowodowane pandemią i innymi czynnikami to duże wyzwanie. Ale to także szansa, by uplasować się w łańcuchach dostaw nowych klientów i nowych branż. Chcemy je podejmować z nowym wizerunkiem i pod nową nazwą – wyjaśniał przed czterema laty ówczesny prezes Someo Jędrzej Piechowiak.
Jednak na skutek pandemii i wojny w Ukrainie załamał się popyt w branżach, z którymi związana była spółka, co mocno odbiło się na jej sytuacji finansowej. Z powodu zagrożenia niewypłacalnością 4 kwietnia 2023 roku Sąd Rejonowy w Opolu otworzył postępowanie sanacyjne Someo, co umożliwiło przeprowadzenie restrukturyzacji, która obecnie zmierza ku końcowi.
– 29 marca sędzia-komisarz zatwierdził nasz plan restrukturyzacyjny i zgodził się na sprzedaż przedsiębiorstwa. Z kolei w ostatnim tygodniu zdecydował, by wierzyciele zagłosowali nad zaproponowanym układem. Sprzedaż przedsiębiorstwa wygenerowała środki finansowe, które pozwalają w 100 proc. zaspokoić wierzycieli spółki. Firma dalej funkcjonuje, miejsca pracy są zachowane – mówi Marcin Kubiczek, którego w kwietniu 2023 sąd wyznaczył na zarządcę spółki.
Było Someo, jest Daejin. Co będzie powstawać w zakładzie?
W listopadzie 2023 roku Marcin Kubiczek złożył wniosek o sprzedaż Someo na rzecz Daejin Advanced Materials Poland Sp. z o.o. z Bielan Wrocławskich, która zaoferowała atrakcyjną cenę. Transakcję zaakceptowała zarówno rada wierzycieli, jak i akcjonariusze restrukturyzowanej spółki. W ten sposób zarządcy udało się zagwarantować środki finansowe na spłatę wszystkich wierzytelności oraz uniknąć zwolnień w firmie.
– Sprzedaż przedsiębiorstwa pozwoliła na zachowanie blisko 160 miejsc pracy. To niezwykle ważna wiadomość nie tylko dla pracowników, ale także dla lokalnego rynku pracy – przekonuje Kubiczek. Historia Someo jest przykładem sukcesu restrukturyzacji. Polskie prawo restrukturyzacyjne oferuje narzędzia, które pozwalają skutecznie wyjść przedsiębiorstwu z kłopotów.
– W przypadku Someo wierzyciele zostali w pełni spłaceni, miejsca pracy zachowane. Kluczowe cele zostały osiągnięte – dodaje.
Dodajmy, że podstawową działalnością spółki Daejin jest produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych. Jak poinformował nas przedstawiciel firmy, w zakładzie po Someo w Strzelcach Opolskich nadal będą powstawały części m.in. dla branży motoryzacyjnej.
Czytaj także: Likwidacja walcowni rur w Zawadzkiem. Koszty są ogromne
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.