Autorzy rankingu, w którym na wysokiej pozycji znalazł się opolski „plastyczniak”, z oparli go o wyniki ewaluacji. Ta uwzględniała blisko 20 tys. ankiet. Uczniowie docenili otwartość i tolerancję panujące w szkole z Opola. To wielkie wyróżnienie dla placówki, która dąży do stworzenia środowiska szkolnego wolnego od dyskryminacji i pełnego wsparcia dla wszystkich uczniów. Bez względu na ich orientację seksualną czy tożsamość płciową.
Mapę Równości przygotowała fundacja GrowSpace. Opolski „plastyczniak” zajął na niej 9. miejsce w Polsce. Niedawno Paulina Klag, przedstawicielka fundacji wręczyła uczennicom szkoły tarczę włączającą placówkę do szkół zaufania. Towarzyszył jej przy tym Mikołajek Frączak-Kot, przewodniczący komisji ds. równości i tolerancji Młodzieżowej Rady Miasta.
– Cieszymy się bardzo, że uczniowie czują się dobrze w naszej szkole, że mają poczucie, że jest to ich miejsce, w którym szanowane są ich prawa, w którym znajdują wsparcie i spotykają osoby, które mogą obdarzyć zaufaniem – komentuje dyrekcja Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu.
– Takie zdanie wyrazili głosując w rankingu fundacji GrowSPACE. Dzięki tym głosom jesteśmy w pierwszej 10 szkół zaufania osób LGBTQ+ w Polsce. Nasza szkoła nastawiona jest na dialog. Każdego dnia staramy się być w dialogu, słuchać, rozumieć, odpowiadać. Zdarza nam się mylić, zdarza nam się nie wiedzieć, różnimy się, ale co istotne możemy i chcemy o tym rozmawiać. Dlatego stanowimy społeczność różnorodną w każdym aspekcie i to jest naszą siłą – podkreśla dyrekcja.
Przypomnijmy, że w minionym roku obecnością w gronie topowych placówek przyjaznych społeczności LGBT mogło pochwalić się Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.
Opolski „plastyczniak” wśród Szkół Równości. Jak jest z tolerancją w regionie?
Wyróżnienie, jakie odebrał opolski „plastyczniak” jest istotne w świetle wyników badania, jakie w woj. opolskim przeprowadziło Tęczowe Opole.
Wynika z niego, że 75 proc. osób identyfikujących się jako osoby nieheteronormatywne myśli o wyjeździe z Opolszczyzny. Połowa badanych doświadczyła dyskryminacji, a 90 proc. domaga się reakcji na przejawy homofobii ze strony lokalnych samorządów.
– Wizytowaliśmy Drammen w Norwegii, gdzie obowiązuje pełna równość małżeńska. I zobaczyliśmy, że nawet tam mamy takie same podstawowe problemy, jak w naszym Opolu – mówi Nathan Bryza z Tęczowego Opola.
– Wymieniliśmy masę doświadczeń, a ludzie byli bardzo wdzięczni za pracę, którą włożyliśmy. Wierzę, że w Polsce też dojdziemy do momentu, w jakim jest Norwegia. Szkolenia, w których braliśmy udział, pozwolą nam to osiągnąć. Taka sama energia i plan działania, te same emocje – mimo, że zupełnie inne kraje i inni ludzie – komentuje.
Tęczowe Opole aby podkreślić obecność społeczności LGBT w regionie rozwiesiło sześć billboardów w trzech miastach regionu: Nysie, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich. Aktywiści zapraszają też na VI Marsz Równości w Opolu, który odbędzie się w stolicy regionu 1 czerwca pod hasłem “Moja era”.
Czytaj także: Opolskie liceum w czołówce szkół przyjaznych LGBTQ+. Ziobryści robią aferę
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.