Opolscy posłowie. Danuta Jazłowiecka, KO – 11 580 głosów
Danuta Jazłowiecka wraca do Sejmu po 14 latach przerwy. Posłanką po raz pierwszy została w 2005 roku, mandat obroniła w przyspieszonych wyborach z 2007 roku. Wtedy Platforma przejęła władzę od PiS. W 2009 roku została eurodeputowaną i była nią 10 lat. W poprzedniej kadencji parlamentu piastowała mandat senatora z Opola. Teraz startowała z 2. miejsca.
Rajmund Miller, KO – 11 835 głosów
Z zawodu lekarz. Spośród wszystkich opolskich posłów jest najdłużej w Sejmie, od 2011 roku. Startował z 5. miejsca na liście. Nie robi szumu wokół siebie, ale jak widać nie musi, skoro mieszkańcy powiatu nyskiego po raz czwarty z rzędu zapewnili mu miejsce w poselskich ławach.
Tomasz Kostuś, KO – 11 857 głosów
Poseł od 2015 roku. W tych wyborach startował z 24. miejsca na liście, a mimo tego uzyskał trzeci wynik wśród kandydatów KO. Zanim został posłem, przez lata był członkiem zarządu województwa. Tam odpowiadał za kwestie związane z infrastrukturą i komunikacją. W minionej kadencji Sejmu wspólnie z posłem Zembaczyńskim prowadzili kontrolę wydatków covidowych w opolskim urzędzie wojewódzkim, która skończyła się kontrolą NIK i zawiadomieniem do prokuratury na byłego wojewodę Adriana Czubaka.
Opolscy posłowie. Janusz Kowalski, lista PiS – 14 593 głosy
Poseł Suwerennej Polski dopiero na ostatniej prostej liczenia głosów mógł odetchnąć z ulgą. Wcześniej w oczy zaglądało mu widmo tego, że jego przygoda z Sejmem zakończy się na jednej kadencji. Uzyskał reelekcję, ale z teką wiceministra rolnictwa się pożegna. Na osłodę zostaną mu miliony, które zarobił w spółkach skarbu państwa z czasów „dobrej zmiany”. Oraz sposobność do uprzykrzania życia Donaldowi Tuskowi w gmachu przy ul. Wiejskiej.
Włodzimierz Skalik, Konfederacja – 15 190 głosów
Lider opolskiej listy Konfederacji, związany z jej frakcją kierowaną przez Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej). W przeszłości działacz Aeroklubu Częstochowskiego oraz prezes Aeroklubu Polskiego (w latach 2010-2018). Prowadzi własną firmę. Będzie to jego pierwsza kadencja w Sejmie.
Opolscy posłowie. Marcelina Zawisza, Nowa Lewica – 19 388 głosów
Działaczka partii Razem działająca w obszarze ochrony zdrowia, liderka opolskiej listy Nowej Lewicy. Będzie w Sejmie na swoją drugą kadencję. W tych wyborach to na nią spadł główny ciężar „ciągnięcia” listy. Piotr Woźniak, szef SLD w regionie, tym razem nie startował do Sejmu, tylko do Senatu. Z powodzeniem.
Katarzyna Czochara, PiS – 20 004 głosy
Niegdysiejsza szefowa PiS w regionie będzie w Sejmie na trzecią kadencję. Startowała z 3. miejsca na liście, wygrywając walkę o nie z partyjną koleżanką Violettą Porowską. Ta startowała z pozycji 5 i choć zdobyła blisko 12,8 tys. głosów, to nie weszła do Sejmu. Dla posłanki z Moszczanki to chyba największy powód do radości.
Adam Gomoła, Trzecia Droga – 21 923 głosów
24-latek, absolwent SGH w Warszawie. Wieść o tym, że będzie „jedynką” opolskiej listy koalicyjnego komitetu Polski 2050 i PSL z ramienia tej pierwszej formacji, wywołała w obu środowiskach pewne wzburzenie. Będzie najmłodszym posłem na Sejm w X kadencji.
Opolscy posłowie. Witold Zembaczyński, KO – 23 647 głosów
Wiceprezes Nowoczesnej, startował z 3. miejsca listy KO. To będzie jego trzecia kadencja w Sejmie. Po raz pierwszy posłem został w 2015 roku. Pracował w komisji ds. afery Amber Gold. W minionej kadencji skupił się na rozliczaniu nieprawidłowości w działaniach obozu władzy. To m.in. z jego inicjatywy Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę dysponowanie pieniędzmi na walkę z COVID-19 przez byłego wojewodę Adriana Czubaka z PiS, co skończyło się zawiadomieniem do prokuratury. Głośno było też o jego ustaleniach względem fundacji powiązanej z Pawłem Kukizem, która otrzymała 4,3 mln zł z kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.
Marcin Ociepa, lista PiS – 40 418 głosów
Lider stowarzyszenia OdNowa (powstałego na gruzach Porozumienia Jarosława Gowina) i wiceminister obrony narodowej startował z 2. pozycji na liście PiS. Uzyskał trzeci najwyższy wynik spośród opolskich kandydatów na posłów. To będzie jego druga kadencja w Sejmie. I wszystko wskazuje na to, że pierwsza w opozycji i raczej w charakterze szeregowego posła.
Paweł Kukiz, lista PiS – 43 292 głosy
Był liderem listy opolskiego PiS, choć na każdym kroku podkreślał, że do partii nie należy, a na start zgodził się, bo Jarosław Kaczyński obiecał realizację jego postulatów związanych ze zmianą ustroju. To raczej się nie powiedzie. Ale były frontman Piersi ma przynajmniej zapewnioną trzecią kadencję z rzędu w Sejmie.
Tomasz Siemoniak, KO – 46 223 głosy
Zdobywca największej liczby głosów w województwie opolskim. Był liderem listy KO. Wiceminister MSWiA w latach 2007-2011 i wiceszef MON w latach 2011-2015. Piastując funkcje w rządach PO-PSL z lat 2007-2015 nie był posłem. Po raz pierwszy mandat uzyskał, gdy PiS z przystawkami doszedł do władzy. To będzie jego trzecia kadencja w Sejmie.
Czytaj także: Opozycja bierze Senat w województwie opolskim
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.