czwartek, 11 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Najważniejsze

Opolanie świętują 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

W czasie Narodowego Święta Niepodległości w Opolu były przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa, wieńce i kwiaty. Po południu na Rynek wjechał sam Marszałek. A przed sceną pod ratuszem bawił się tłum mieszkańców.

Krzysztof Ogiolda Krzysztof Ogiolda
2023-11-11
w Opole
Opolanie świętują 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Marszałka witały oklaski i okrzyki. Fot. Kog

REKLAMA

Spełniły się tęsknoty wieszczów

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza św. w kościele oo. Franciszkanów. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył emerytowany pomocniczy biskup opolski Paweł Stobrawa.

– Wracamy myślą do 1918 roku – mówił w kazaniu. – Kiedy nasza ojczyzna po 123 latach niewoli stała się znów wolną i niepodległą. Ziściły się marzenia całych pokoleń, które żyły pod zaborami. Zostały wysłuchane modlitwy wysyłanych na zsyłkę, na Syberię i emigrujących po powstaniach narodowych. Spełniły się tęsknoty wieszczów narodowych. Z wdzięcznością wspominamy wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania wolności. Wspominamy naszych bohaterów narodowych, ogarniamy wdzięczną pamięcią żołnierzy, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny. Za znanych z imienia, ale i za anonimowych bohaterów naszej wolności dzisiaj zanosimy przed Boży Majestat nasze dziękczynienie.

Z kościoła na plac przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego przeszedł orszak uczestników patriotycznej uroczystości. Ich gospodarzem był wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski. On też przemówił jako pierwszy.

O to kilka pokoleń walczyło

– W ostatnich kilku dniach pytano mnie, jak należy ten dzień świętować – mówił. – Czy ten patos jest konieczny. A może powinniśmy obchodzić tę rocznicę bardziej na luzie. Odpowiadałem, że jedno nie przeczy przecież drugiemu. Ale czy to zbyt wielki patos, skoro świętujemy to, o co kilka pokoleń walczyło, modliło się. O co zabiegali często przez całe życie, a nie było im dane owej wolności doczekać. Czy to zbyt wielki patos, skoro stoimy tu w Opolu na polskiej ziemi jako Polacy, by docenić trud walkę i wysiłek przodków. By ta ziemia była wolna i niepodległa, a język polski brzmiał z każdego zakątka.

– Witam Państwa bardzo serdecznie w radosnym dniu Święta Niepodległości Polski – rozpoczął Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego. – 105 lat temu Polacy z radością i zachwytem wiwatowali odzyskanie niepodległości. Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim, którzy nie tylko wtedy, ale w ciągu następnych dziesięcioleci stawali w obronie Niepodległej. Wiwatujemy obrońcom, ale i tym, którzy przez lata niepodległość niestrudzenie budowali. (..) Niepodległość jest osiągnięciem  zobowiązaniem. Jest siłą podmiotowości i odwagą istnienia z innymi ludźmi, narodami i państwami podzielającymi przywiązanie do bliskich nam wartości. Wracamy do szerokiej współpracy z sąsiadami, z Unią Europejską, z życzliwymi nam ludźmi. Chcemy odbudować dialog w relacjach społecznych. Ta droga częściej prowadzi do sukcesów niż do porażek.

Patriotyzm, który nikogo nie wyklucza

Bojowników o niepodległość uczczono apelem pamięci i salwą honorową. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.

Popołudniowy Piknik Niepodległościowy na Rynku zorganizowany przez władze miasta rozpoczął się przejazdem wokół ratusza powozu, w którym siedział marszałek Józef Piłsudski. Witały go brawa i okrzyki mieszkańców. Na scenie przed ratuszem poloneza zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Opole. Świąteczne przemówienia wygłosili wiceprezydent miasta Maciej Wujec, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Sowada oraz radny Piotr Mielec.

– Ostatnie wybory pokazały, że dobrze korzystamy z wolności – mówił Maciej Wujec. – Z tej wolności, która została przez naszych przodków wywalczona. Wielka frekwencja wyborcza to jest to, o czy nas przodkowie, działacze marzyli przez setki lat. Jest z czego się cieszyć. Polska to wspaniały kraj. Naród polski  to mądry naród. Po to tu dziś jesteśmy, by tę naszą dumę i patriotyzm świętować.Patriotyzm dobrze pojęty: otwarty, tolerancyjny, który nikogo nie wyklucza.

Zabawa na opolskim Rynku trwa.

Czytaj także: Dzisiaj 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Tags: HistoriaRynek OpoleŚwięto Niepodległości
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Policyjny pościg w Opolu

    Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ruch wahadłowy na DK46. Powodem budowa trasy rowerowej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025