W pływalni „piątki” w Opolu nowy dach to konieczność. Potwierdzają to kolejne ekspertyzy. Zadaszenie obiektu, użytkowanego od ponad 40 lat, od dawna budziło zastrzeżenia techniczne. Choć około 20 lat temu konstrukcja podwieszająca strop była wzmacniana, to w 2015 roku pojawiły się sygnały pogarszającego się stanu konstrukcji. Kulminacją problemów był incydent z listopada 2024 roku, gdy z sufitu odpadł skorodowany stalowy element wieszaka.
Ekspertyza przygotowana na początku 2025 roku przez dr. hab. inż. Dariusza Bajno jednoznacznie stwierdziła, że dach jest w stanie krytycznym i zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Zidentyfikowano m.in.:
- zaawansowaną korozję stalowych wieszaków (w niektórych miejscach ubytek materiału wynosił nawet 70 proc.),
- zawilgocenie i degradację płyt OSB,
- potencjalną utratę nośności całej konstrukcji.
Przetarg obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej oraz przebudowę dachu. W dokumentacji można znaleźć konkretne działania naprawcze. To m.in.:
- wzmocnienie 54 stalowych wieszaków dodatkowymi prętami,
- wymiana zniszczonych płyt OSB,
- termoizolacja stalowych elementów wystających ponad dach.
Nowy dach pływalni „piątki” w Opolu ma być droższy
Po nieudanym pierwszym przetargu, ratusz rozstrzygnąć drugi konkurs na modernizację konstrukcji basenu. Tym razem do postępowania przystąpiła jedna firma. Jej oferta opiewa na blisko 500 tys. zł. To o około 150 tys. zł więcej, niż pierwotnie zakładało miasto. Mimo tej różnicy, magistrat planuje podpisać umowę z wykonawcą.
– Ofertę analizujemy. Jeśli będzie prawidłowa to rozstrzygniemy przetarg i podpiszemy umowę z wykonawcą – poinformował Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta Opola.
Nie wskazuje jednak skąd będą przesunięte pieniądze na zwiększenie nakładów na inwestycję.
Na nowy dach pływalni w PSP 5 w Opolu czekają uczniowie klas sportowych o profilu pływackim. „Piątka” od lat prowadziła nabór do takich oddziałów, a uczniowie trenowali przez dziesięć godzin tygodniowo, z czego siedem stanowiło pływanie. Po zamknięciu basenu lekcje prowadzone są w ramach tzw. „suchego basenu” – bez dostępu do wody. To rozwiązanie tymczasowe i wysoce nieadekwatne wobec potrzeb uczniów.
Wobec niepewności co do terminu zakończenia prac, pojawiły się wątpliwości, czy szkoła w roku 2025/2026 w ogóle uruchomi oddział pływacki. Nabór do klasy pływackiej na kolejny rok szkolny jednak trwa.
Czytaj też: 5 edycja gry terenowej na Wyspie Bolko
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania