Nowe rezerwaty w województwie opolskim obecnie są na etapie konsultacji. Prowadzi je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu. Ta przypomina, że rezerwaty przyrody powstają na obszarach zachowanych w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Obejmują ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Nowe rezerwaty w województwie opolskim. Gdzie mają powstać
Największą z czterech nowych ostoi przyrody w naszym regionie ma być rezerwat „Mańkowice”, w sąsiedztwie wsi o tej nazwie w powiecie nyskim. Jego powierzchnia to blisko 110 hektarów. Znajduje się w obniżeniu tarasu zalewowego Nysy Kłodzkiej.
Jak czytamy w opisie jego projektu, występują tam niemal wyłącznie siedliska naturowe i drzewostan w wyższych klasach wieku. To głównie jesiony i dęby. Jest tam też dobrze zachowane runo, w którym masowo występują śnieżyczka przebiśnieg i czosnek niedźwiedzi. Gniazdują tam dzięcioł średni i muchołówka białoszyja.
Drugi nowy rezerwat – „Kania” – ma powstać w sąsiedztwie noszącej tę nazwę części wsi Borek w powiecie kluczborskim. Jego obszar obejmie 74 hektary. Leży w dolinie Prosny. Wykształcił się tu jeden z najlepiej zachowanych w woj. opolskim olsów porzeczkowych.
„Olsy te należą do rzadkich zbiorowisk leśnych wykształcających się w miejscach zabagnionych, ze stagnacją wody, charakteryzujących się dominacją olszy czarnej w drzewostanie i kępkową strukturą runa. W podszycie zaznacza się udział kaliny koralowej, kruszyny pospolitej oraz porzeczki czarnej będącej gatunkiem diagnostycznym dla tego siedliska” – czytamy w opisie planowanego rezerwatu.
Występują tam też rośliny chronione (bobrek trójlistkowy) oraz rzadkie (czermień błotna oraz tojeść bukietowa).
Rzadkie zwierzęta i rośliny
Kolejne nowe rezerwaty w województwie opolskim mają być w powiecie oleskim. Jeden – „Osieczyńskie Modrzewie” – w okolicy wsi Osiecko (gmina Zębowice). Drugi – „Kozłowickie Grądy” – niedaleko miejscowości Kozłowice i Skrońsko (gmina Gorzów Śląski).
Większy ma być rezerwat „Osieczyńskie Modrzewie”, o powierzchni blisko 70 hektarów. Zewsząd otaczają go lasy, a w nim samym dominuje buczyna. W dolinach potoków są niewielkie obszary łęgu olszowo–jesionowego mającego charakter podgórski. Występuje tam traszka górska oraz chroniony gatunek ważki – szklarnik leśny.
Z kolei rezerwat „Kozłowickie Grądy” ma zająć obszar o powierzchni 31,5 hektara. Obejmie dobrze zachowane siedliska leśne wzdłuż potoków tworzących niewielkie, ale dobrze wykształcone doliny. Poprzecinane nimi wzniesienia porastają grądy z bogatym runem: perłówką jednokwiatową i masowo występującą przytulią wonną. Wśród drzew dominują dęby uzupełnione przez graby, jawory i buki. Tu również występuje szklarnik leśny, a także dzięcioł średni.
RDOŚ w Opolu na uwagi do planów obejmujących nowe rezerwaty w województwie opolskim czeka do 7 września.
Czytaj także: Nie będzie nowego jeziora w woj. opolskim. Wody Polskie rezygnują z inwestycji
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.