Solaris Center 80 kg miodu
Mimo, że pasieka jest młoda, bo założona w maju tego roku, to „dała” aż 80 kg miodu wielokwiatowego. Ten pochodzi z nektarów różnych kwiatów oraz drzew. Na to wszystko pracowało blisko 200 tysięcy popularnych i łagodnych pszczół Buckfast.
– Widzieliśmy, że pszczoły szybko się tu zaaklimatyzowały, świadczy o tym m. in. rozpoczęcie produkcji miodu. Pierwsze miodobranie, potwierdziło nasze obserwacje – cieszy się Mirosław Wałek z Pasieki Chmielowice, opiekun Miodnej Pasieki Solaris.
W podobnym tonie wypowiada się Aleksandra Mastalerz, Regional Marketing Manager CH Karolinka i Solaris Center.
– Udane miodobranie, to dowód na to, że pszczoły w centrum Opola i na dachu naszej galerii czują się dobrze i mają odpowiednie warunki do życia. Liczymy, że kolejne sezony będą równie owocne, jak ten – stwierdza.
Dodaje, iż ustawienie pasieki na wysokości piątego piętra galerii dodatkowo chroni pszczoły przed różnorodnymi zagrożeniami.
Karolinka 79 kg miodu
W tym przypadku to już trzeci sezon zbiorów, bo pasieka w Karolince powstała w 2021 roku. Tu również mieszka blisko 200 tys. robotnic. Te zebrały 79 kg czyli pobiły swój ubiegłoroczny rekord o 4. W składzie tego miodu jest nektar rzepaku, kwiatów z pobliskich łąk, drzew akacji i drzew lipy.
Tu cztery niebieskie, drewniane ule znajdują się na usypanym wale zielonym, w sąsiedztwie ronda przy wjeździe na teren centrum handlowego. I także są po opieką pszczelarzy z Pasieki Chmielowice.
– Miodobranie przeprowadza się kilka razy w ciągu roku. Pozyskany miód jest podarunkiem dla naszych klientów i najemców centrów handlowych Solaris Center i Karolinka – zauważa Aleksandra Mastalerz.
Centrum Usług Publicznych
Miejska pasieka znajduje się także na dachu Centrum Usług Publicznych gdzie 17 sierpnia przeprowadzono pierwsze uroczyste miodobranie. Udział w nim wzięli nie tylko przedstawiciele ratusza, ale i Fundacji Odzyskaj Środowisko czy mieszkańcy Opola. Uczestnicy mieli okazję spróbować miodu „wyprodukowanego” przez krainki zamieszkujące unikatowe ule z recyklingu elektrycznych odpadów. Dodatkową atrakcją były: pokaz pszczelich plastrów, ręczne odsklepianie i wirowanie.
Organizatorzy wydarzenia nie kryli, iż jest to nie tylko swoistego rodzaju podziękowanie opolanom za zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale i przypomnienie, że o przyrodę powinniśmy dbać wszyscy każdego dnia. Ule z recyklingu elektrycznych odpadów i mieszkające w nich pszczoły krainki są symbolem tego, że recykling może mieć dziś bardzo praktyczny wymiar.
– Każde 150 gramów słodkiego nektaru, to 20 000 lotów, a każda pszczoła wylatuje dziennie maksymalnie 15 razy. Dlatego też powinniśmy być wdzięczni pszczołom za zapylanie roślin. Jak również za produkowanie miodu – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Warto odnotować, iż miodobraniu towarzyszyła także wystawa biżuterii wykonana w nurcie trash art autorstwa Agaty Szostak, dla której inspirację stanowi świat pszczół.