Matura 2023 w woj. opolskim – skąd dwie formuły egzaminu?
Matura 2023 w woj. opolskim – podobnie, jak i w całym kraju – wyróżnia się podziałem zdających egzaminy na dwie grupy. Pierwsza podchodzi do testów w formule z 2015 roku, a druga z 2023 roku.
W tej pierwszej formule egzaminy maturalne zdają młodzi ludzie kończący naukę w technikach, którzy wcześniej uczęszczali do gimnazjów. Przypomnijmy, że trzyletnie gimnazja zlikwidował rząd PiS, przywracając ośmioklasowe szkoły podstawowe, czteroletnie licea oraz pięcioletnie technika. Maturę w formule 2015 w woj. opolskim zdają około 3 tys. absolwentów techników.
Z kolei formuła 2023 przewidziana jest dla tych młodych ludzi, którzy do gimnazjum nie uczęszczali, tylko przeszli ścieżkę edukacyjną obejmująca ośmioletnią podstawówkę oraz czteroletnie liceum. Takich osób w woj. opolskim mamy prawie 2,8 tys.
Formuły różnią się od siebie m.in. długością trwania egzaminów. Przykładowo, w przypadku pisemnego języka polskiego zdający na napisanie egzaminu w starej formule mają 170 minut (poziom podstawowy) i 180 minut (rozszerzony). W nowej formule to już 240 minut dla podstawy i 210 minut dla rozszerzenia. Ponieważ formuły bazują na różnych podstawach programowych, odmienne są też rodzaje zadań.
– Wymagania egzaminacyjne z powodu pandemii są obniżone – przypomina Michał Siek, opolski kurator oświaty.
Wracają egzaminy ustne. Młodzież zestresowana
Egzaminy pisemne rozpoczynają się w czwartek 4 maja od pisemnego testu z języka polskiego. Początek o godz. 9.00.
W piątek 5 maja o godz. 9.00 rozpocznie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Z kolei o godz. 14.00 rozpoczną się egzaminy z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym.
Obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym będzie w poniedziałek 8 maja, o godz. 9.00. Egzaminy pisemne potrwają do 23 maja.
Matura 2023 w woj. opolskim to także powrót egzaminów ustnych. Z powodu pandemii w poprzednich latach nie było tej formy egzaminów. I to budzi spore obawy uczniów. Przypominają, że z racji zdalnych lekcji często nie mieli okazji do publicznego wypowiadania się. Więc matury ustne ich stresują.
Egzaminy ustne rozpoczną się 10 maja i potrwają do 23 maja.
Matura 2023 w woj. opolskim – kiedy poprawki?
Aby zdać maturę 2023 z każdego z egzaminów trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Jeśli komuś nie uda się zdać jednego egzaminu obowiązkowego, jest szansa na poprawkę. W przypadku matury 2023 terminy poprawkowe to:
- część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia,
- część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia.
Wcześniej, bo w dniach od 1 do 19 czerwca, wyznaczono terminy dodatkowe matury 2023. Te przewidziane są dla zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju. Warunkiem możliwość przystąpienia do egzaminów w tym terminie jest też zgoda Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Terminy dodatkowe to:
- część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca,
- część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
Wyniki matury 2023 będą podane 7 lipca.
Czytaj także: Tak PiS rozgrywa opolskimi szkołami. By ludzie uwierzyli, że parta jest dobra, a gmina zła