W tym roku do MBO zgłoszono 36 zadań, z czego 8 zostało odrzuconych ze względu na błędy formalne. W zgłaszanych wnioskach, jeśli chodzi o subregion, dominuje powiat opolski.
Głosowanie rozpoczyna się 20 października i potrwa do 10 listopada. Wyniki zostaną ogłoszone w styczniu 2023 roku.
– Głosować można tylko w jednej formie, papierowej lub elektronicznej, te zasady od pięciu edycji nie uległy zmianie – podkreśla Anna Kurdej-Michniewicz z zespołu MBO w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Nie jest wymagany numer PESEL. A to, co istotne, to jeden mieszkaniec może oddać po jednym głosie na dwa zadania – powiatowe i subregionalne.
Głosować można wrzucając kartę do urny w Urzędzie Marszałkowskim oraz w punktach informacyjnych, które znajdują się w każdym powiecie. Można też oddać głos elektronicznie, na stronie MBO lub przesłać, tradycyjnie, na adres urzędu marszałkowskiego.
Co ważne, głosować mogą także dzieci poniżej 16. roku życia, ale wówczas konieczna jest zgoda rodziców.
Promocja wniosków poddanych pod głosowanie należy już do samych zainteresowanych.
– Różnorodność zgłaszanych wniosków jest zadowalająca – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Kiedy pokazujemy, że jest kontynuacja pewnych działań, to ludzie chętnie korzystają z budżetu obywatelskiego. Dziękujemy tym wszystkim, którzy zgłosili się do MBO, wszystkim tym, którzy będą realizowali te przedsięwzięcia. To się nie wiąże z dodatkowym wynagrodzeniem tych osób, to wynika z pasji i zaangażowania ludzi, którzy chcą zrobić coś dla swojego środowiska. Oni robią coś bardzo dobrego. Więc zachęcam do głosowania.
Do podziału na realizację różnych wniosków złożonych do MBO są 3 mln złotych. Łączna wartość zadań zgłoszonych we wnioskach i dopuszczonych do glosowania to 3,2 mln złotych.
Pieniądze z MBO pozwolą na upowszechnianie kultury (12 wniosków), w tym organizację koncertów, warsztatów plastycznych i zajęć tanecznych integrujących pokolenia. Wpłynęły też wnioski (7) na upowszechnianie i wspieranie kultury fizycznej, aktywizację sportową dzieci i młodzieży.
Inne wnioski dotyczyły bezpieczeństwa dzieci i młodzieży (4), na co stawiają Ochotnicze Straże Pożarne. Wpłynęły też wnioski na aktywizację i bezpieczeństwo seniorów (3). Jest też wniosek na edukację dzieci i młodzieży oraz jeden wniosek dotyczący promocji.