Sportowe Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego zostały przyznane łącznie 67 zawodnikom i zawodniczkom (37 ze sportów olimpijskich i 30 z nieolimpijskich), 24 trenerom i pięciu działaczom.
Zakwalifikowali się do nich ci sportowcy i sportsmenki oraz ich szkoleniowcy, którzy w danym roku uzyskali miejsca medalowe na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy i Akademickich Mistrzostwach Świata, w Pucharze Europy i świata w dyscyplinach nieolimpijskich. Jak również byli na miejscach punktowanych czyli 4-8 w ramach mistrzostw świata i Europy w dyscyplinach olimpijskich, a także ustanowili rekord kraju.
-To jest elita opolskiego sportu, ludzie którzy zdobywali czołowe miejsca w ważnych zawodach, w przeróżnych dyscyplinach – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Jesteśmy z naszych utytułowanych sportowców dumni. Tych ponad 90 nagród to rekord. I cieszy mnie też, że mamy ich coraz więcej.
– Podziwiamy naszych sportowców. Swoimi osiągnięciami zapewniają nam emocje. Ale to również autorytety, inspiracja dla ich młodszych koleżanek i kolegów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. To ambasadorzy swoich dyscyplin nie tylko w naszym regionie – podkreślał Zbigniew Kubalańca.
Sporty walki wciąż walczą!
Najwięcej spośród nagrodzonych „wywodzi się” z szeroko pojętych sportów walki. Od judo, przez kickboxing, a kończąc na karate.
– Opolszczyzna słynie z tego, że wiele klubów sportów walki osiąga bardzo dobre wyniki i to nie tylko na mistrzostwach Polski, ale również na arenie międzynarodowej i myślę że z tego powinniśmy być dumni – nie kryje Andrzej Olech, trener i prezes Kluczborskiego Klubu Karate w ramach którego startuje jeden z najlepszych na świecie przedstawicieli karate tradycyjnego Dawid Rojowski, a niedługo w jego ślady ma iść Kacper Dawicki. – Zresztą już po piętach depcze im kolejna rzesza naszych zawodników, którzy ciężko pracują i niebawem coraz bardziej będzie widać tego efekty – obrazuje.

– Podziwiamy naszych sportowców. Swoimi osiągnięciami zapewniają nam emocje. Ale to również autorytety, inspiracja dla ich młodszych koleżanek i kolegów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. To ambasadorzy swoich dyscyplin nie tylko w naszym regionie – podkreślał Zbigniew Kubalańca.
Sportowe Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego
AKROBATYKA POWIETRZNA
- Zofia Dabbachi, Julia Dynak, Joanna Miedziejko, Aniela Mrożek i trener Anna Dabbachi (wszystkie Ramada Opole),
- Julia Leśniewska, Zuzanna Leśniewska (obie Aerial Studio Katarzyna Gołomb),
- Malwina Kowalowicz (Polly Art Academy).
BADMINTON
- Paweł Kiszczyk i trener Przemysław Krawiec (obaj Technik Głubczyce).
BOKS/KICKBOXING
- Karolina Słodkowska oraz zawodnik i trener Bartosz Słodkowski (oboje Klub Sportów Walki Gorilla).
JUDO
- Daniel Przybyła i Fabian Szymaniec (UKS Judo 1 LO Opole).
KAJAKARSTWO
- Mateusz Borgieł, Julia Górska, Justyna Iskrzycka, Anna Mielnik, Piotr Morawski, Arsen Śliwiński, Mateusz Zuchora oraz trenerzy Bartosz Jaszczyński i Jacek Skowroński (AZS KU Politechnika Opolska).
KARATE KYOKUSHIN i TRADYCYJNE WTKF
- Kamil Malesa, Julia Pracka, Kamil Stankiewicz, Maja Wojtas i trener Konrad Kozubowski (wszyscy Opolski Klub Sportowy Yama),
- Piotr Grochola oraz trenerzy Jarosław Drożdżyński i Natalia Drożdżyńska (wszyscy Klub Karate Ronin Głuchołazy),
- Dawid Rojowski, Kacper Dawicki i trener Andrzej Olech (wszyscy Kluczborski Klub Karate),
- Alicja Kołodziej, Jasmin Jendrzej i trener Marcel Niemczyk (ARI Klub Karate Kyokushin),
- Aleksandra Rajkowska i trener Piotr Rajkowski (Niwicki Klub Karate Kyokushin),
- Wiktor Tajduś i trener Dariusz Karczmit (obaj MUKS Gim 2 w Nysie).
LEKKOATLETYKA
- Barbara Bieganowska-Zając i trener Mariusz Żabiński (oboje LUKS MGOKSiR Korfantów),
- Filip Rak i trener Jacek Dziuba (obaj AZS KU Politechnika Opolska).
PIŁKA RĘCZNA
- Jakub Broda, Bruno Broj, Jakub Dabbachi, Jakub Gęsikowski, Wiktor Gołąb, Maciej Gołuszko, Szymon Gradowski, Franciszek Filipowicz, Serhii Filvarok, Michał Jaworski, Marek Majer, Antoni Matejka, Aleksander Pansa, Nataniel Passon, Bartłomiej Rugała, Jędrzej Szczepański, Kacper Wilisowski, Jakub Wydra, Dmytro Voronskyi, Maciej Zawadzki i trener Łukasz Gradowski (wszyscy Gwardia Opole).
PŁYWANIE/RATOWNICTWO WODNE
- Joanna Czok, Maksymilian Topolnicki oraz trenerzy Jędrzej Janyk i Bogdan Stańczyk (wszyscy MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle).
PODNOSZENIE CIĘŻARÓW
- Szymon Grzymała, Konrad Łazuga, Kacper Urban oraz trenerzy Bolesław Kardela, Krzysztof Siemion i Ryszard Szewczyk (wszyscy Budowlani Opole).
SHORT TRACK
- Filip Hyjek, Felix Pigeon (obaj AZS KU Politechnika Opolska).
STRZELECTWO SPORTOWE
- Andrzej Burda i trener Wojciech Knapik (obaj SS Kobudo Opole).
TAEKWONDO
- Olga Jabłońska, Paulina Jamuła, Michał Jano, Wojciech Jano, Monika Sak i trener Daniel Jano (wszyscy Sparta Głubczyce).
ZAPASY
- Gracjan Matyjasek oraz trenerzy Marcin Marcinkiewicz i Krzysztof Pawlak (wszyscy Orzeł Namysłów).
DZIAŁACZE
- Jerzy Dodzian i Lesław Licznar – judo
- Krzysztof Pawlak – zapasy
- Stanisław Rosiński – lekkoatletyka
- Tadeusz Witko – ratownictwo wodne
Czytaj także: ZAKSA zaczyna sezon z poślizgiem. Duże zmiany w drużynie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

























