poniedziałek, 22 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Najważniejsze

Działo się przez cały sezon w Klasie A. Sześciu mistrzów i aż 30 spadkowiczów!

Ostatnią z lig piłkarskich pod egidą OZPN-u, która dotarła do końca sezonu jest klasa A. I choć mistrzów sześciu grup poznaliśmy na przełomie maja i czerwca to do samego finiszu trwała walka o utrzymanie.

Łukasz Baliński Łukasz Baliński
2026-06-15
w Najważniejsze, Region, Sport
Klasa A skończyła sezon

Klasa A skończyła sezon, a najlepszy w gronie blisko 80 drużyn okazał się LZS Racławiczki.

REKLAMA

 

Zacznijmy jednak od najlepszych zespołów czyli tych, które awansowały. W tym gronie prym zdecydowanie wiedli przedstawiciele LZS-u Racławiczki, wszak w ramach grupy 4 nie wygrali tylko jednego meczu (remis w Żywocicach). W związku z czym na 78 możliwych punktów zdobyli 76, a wicemistrzów z Orła II Źlinice wyprzedzili o 14. Zaimponować mogli także bilansem goli 116:11!

Klasa A skończyła sezon – awanse

O drugą pozycję w całej klasie A wśród pozostałych mistrzów do końca korespondencyjnie walczyły GKS Grodków (strefa 2) i Źródło Krośnica (5), które uzbierały po 68 punktów (średnio 2.61), ale pierwsza z tych drużyn skończyła ze stosunkiem bramowym 126:27, a druga 97:15. Niemniej to team z powiatu strzeleckiego miał większą przewagę nad wicemistrzem (odpowiednio 8 do 5).

Przypomnijmy, iż poza tą trójką prawo gry wyżej wywalczyły także:

  • grupa 3 – Orzeł Reńska Wieś (57 punktów, średnio 2.37);
  • grupa 1 – LZS Kuniów (61, 2.34);
  • grupa 6 – KS Cisowa Kędzierzyn Koźle (55, 2.29).

Co ciekawe dla ostatniego klubu z wymienionych jest to historyczny awans do „okręgówki”. Po dziewięciu latach na ten szczebel wracają ekipy z Grodkowa i Krośnicy, po trzech team z Reńskiej Wsi, a po dwóch z Kuniowa. Gracze z Racławiczek byli spadkowiczami…

LZS Kuniów. Fot. Materiały klubu
Piłkarski sezon 2025/26 w Opolskim
GKS Grodków. Fot. Materiały klubu/Jakub Kamola.
Orzeł Reńska Wieś. Fot. Materiały klubu
LZS Racławiczki. Fot. Materiały klubu
Źródło Krośnica. Fot. Przemysław Nijakowski/Migawka piłka opolska.
KS Cisowa Kędzierzyn-Koźle. Fot. Materiały klubu

Jeśli chodzi o kwestię degradacji, a przede wszystkim jej uniknięcia, to w tym sezonie klasy A dotyczyła ona wielu klubów. Wszak miała objąć blisko 30 drużyn czyli ponad jedną trzecią stawki.

Klasa A skończyła sezon – spadki

Wszystko dlatego, że piłkarska centrala przygotowała na tym szczeblu mocną reorganizację. Od następnej kampanii nie będzie już sześciu grup po 14 zespołów, a cztery po 16. Co sprawia, że liczba uczestników zmniejszy się z 84 do 64 czyli aż o 20. W związku z czym wiadomo było, że z ligi zdegradowane zostaną zespoły poniżej dziewiątego miejsca, a i na tej pozycji nie można było czuć się bezpiecznie. I faktycznie, w związku z relegacjami z wyższych szczebli, dwie najsłabsze ekipy z tego grona również czeka taki los (o ile ktoś np. nie zrezygnuje z gry). Na ten moment to dotknęło duet LZS Polski Świętów i LKS Rybna.

Tym samym smaku degradacji zaznały z poszczególnych grup:

  • 1: Stobrawa Ligota Dolna*, LZS Lasowice Wielkie, Jakub Proślice, LZS Ligota Oleska, Hetman Byczyna.
  • 2: GAS Grodków, LZS Sławice Opole, KS Jankowice Wielkie, Polonia Przylesie, Polonia Domaszowice, LKS Rybna.
  • 3: LZS Czarnolas*, LZS Kamienica Nyska, Góral Sidzina, LZS Dziewiętlice, LZS Polski Świętów.
  • 4: Sudety Moszczanka, Otmęt Krapkowice, Polonia Biała, Odra Kąty Opolskie, Racławia Racławice Śląskie.
  • 5: Stegu Start II Jełowa*, LZS Turawa, Pogoń Pludry, LZS Grudzice Opole, LZS Grodziec.
  • 6: Energia Blachownia Kędzierzyn-Koźle*, LZS Stary Ujazd, Polonia Ściborzyce Wielkie i Zryw Wysoka.

Co ciekawe aż dziewięć drużyn z tego grona to zespoły, które w poprzednim sezonie awansowały z klasy B. I są to (alfabetycznie) GAS Grodków, Jakub Proślice, KS Jankowice Wielkie, LZS Sławice Opole, LZS Stary Ujazd, LZS Turawa, Odra Kąty Opolskie, Pogoń Pludry, Polonia Ściborzyce Wielkie.

*wycofały się w trakcie rozgrywek.

Czytaj także: Piłkarski sezon 2025/26 dobiegł końca. Wiemy kto awansował, kto spadł

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: klasa APiłka nożna
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • tragedia w bardzie zbiórka

    Tragedia w Bardzie. „Natan był jedynym synem i wnukiem”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowy lokal w centrum Opola. Jego „serce” waży tonę

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Popularny lokal w Opolu kończy działalność. Powód przyniosło życie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Potrzebne zmiany na skrzyżowaniu Plebiscytowa – Ozimska? „Jest problem”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Zabójstwo prostytutki w Opolu. Sąd zmienił wyrok dla młodego mordercy

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025