Zacznijmy jednak od najlepszych zespołów czyli tych, które awansowały. W tym gronie prym zdecydowanie wiedli przedstawiciele LZS-u Racławiczki, wszak w ramach grupy 4 nie wygrali tylko jednego meczu (remis w Żywocicach). W związku z czym na 78 możliwych punktów zdobyli 76, a wicemistrzów z Orła II Źlinice wyprzedzili o 14. Zaimponować mogli także bilansem goli 116:11!
Klasa A skończyła sezon – awanse
O drugą pozycję w całej klasie A wśród pozostałych mistrzów do końca korespondencyjnie walczyły GKS Grodków (strefa 2) i Źródło Krośnica (5), które uzbierały po 68 punktów (średnio 2.61), ale pierwsza z tych drużyn skończyła ze stosunkiem bramowym 126:27, a druga 97:15. Niemniej to team z powiatu strzeleckiego miał większą przewagę nad wicemistrzem (odpowiednio 8 do 5).
Przypomnijmy, iż poza tą trójką prawo gry wyżej wywalczyły także:
- grupa 3 – Orzeł Reńska Wieś (57 punktów, średnio 2.37);
- grupa 1 – LZS Kuniów (61, 2.34);
- grupa 6 – KS Cisowa Kędzierzyn Koźle (55, 2.29).
Co ciekawe dla ostatniego klubu z wymienionych jest to historyczny awans do „okręgówki”. Po dziewięciu latach na ten szczebel wracają ekipy z Grodkowa i Krośnicy, po trzech team z Reńskiej Wsi, a po dwóch z Kuniowa. Gracze z Racławiczek byli spadkowiczami…
Jeśli chodzi o kwestię degradacji, a przede wszystkim jej uniknięcia, to w tym sezonie klasy A dotyczyła ona wielu klubów. Wszak miała objąć blisko 30 drużyn czyli ponad jedną trzecią stawki.
Klasa A skończyła sezon – spadki
Wszystko dlatego, że piłkarska centrala przygotowała na tym szczeblu mocną reorganizację. Od następnej kampanii nie będzie już sześciu grup po 14 zespołów, a cztery po 16. Co sprawia, że liczba uczestników zmniejszy się z 84 do 64 czyli aż o 20. W związku z czym wiadomo było, że z ligi zdegradowane zostaną zespoły poniżej dziewiątego miejsca, a i na tej pozycji nie można było czuć się bezpiecznie. I faktycznie, w związku z relegacjami z wyższych szczebli, dwie najsłabsze ekipy z tego grona również czeka taki los (o ile ktoś np. nie zrezygnuje z gry). Na ten moment to dotknęło duet LZS Polski Świętów i LKS Rybna.
Tym samym smaku degradacji zaznały z poszczególnych grup:
- 1: Stobrawa Ligota Dolna*, LZS Lasowice Wielkie, Jakub Proślice, LZS Ligota Oleska, Hetman Byczyna.
- 2: GAS Grodków, LZS Sławice Opole, KS Jankowice Wielkie, Polonia Przylesie, Polonia Domaszowice, LKS Rybna.
- 3: LZS Czarnolas*, LZS Kamienica Nyska, Góral Sidzina, LZS Dziewiętlice, LZS Polski Świętów.
- 4: Sudety Moszczanka, Otmęt Krapkowice, Polonia Biała, Odra Kąty Opolskie, Racławia Racławice Śląskie.
- 5: Stegu Start II Jełowa*, LZS Turawa, Pogoń Pludry, LZS Grudzice Opole, LZS Grodziec.
- 6: Energia Blachownia Kędzierzyn-Koźle*, LZS Stary Ujazd, Polonia Ściborzyce Wielkie i Zryw Wysoka.
Co ciekawe aż dziewięć drużyn z tego grona to zespoły, które w poprzednim sezonie awansowały z klasy B. I są to (alfabetycznie) GAS Grodków, Jakub Proślice, KS Jankowice Wielkie, LZS Sławice Opole, LZS Stary Ujazd, LZS Turawa, Odra Kąty Opolskie, Pogoń Pludry, Polonia Ściborzyce Wielkie.
*wycofały się w trakcie rozgrywek.
Czytaj także: Piłkarski sezon 2025/26 dobiegł końca. Wiemy kto awansował, kto spadł
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania










