Marszałek Szymon Ogłaza wskazał, że dwumiesięczna przerwa wakacyjna była pozytywnym zrządzeniem losu. Dała bowiem czas każdej jednostce urzędu marszałkowskiego na wskazanie swoich priorytetów na najbliższe lata. To z kolei umożliwiło opracowanie strategii dla województwa opolskiego na lata 2024-2029.
– Musimy stawać na to, aby nasza jakość życia, już teraz wysoka, była czymś, czym będziemy mogli się promować w całym kraju – powiedział.
Zaznaczył, że strategia regionu na najbliższe lata bazuje na trzech priorytetach. Pierwszy to szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
– Nie chodzi tylko o zagrożenia wewnętrzne i zewnętrze, ale i bezpieczeństwo zdrowotne. Bez dbania o nie trudno mówić o wysokiej jakości życia – argumentował marszałek Szymon Ogłaza.
Marszałek Szymon Ogłaza: Będą inwestycje w szpitalach
Wskazał, że na tej niwie będzie chciał współpracować z wojewodą Iwoną Jurek, aby uruchomić program „Bezpieczne Opolskie”. Celem byłaby edukacja mieszkańców jak zachowywać się w razie zagrożeń. Zadeklarował przy tym dalsze wsparcie dla policji i straży pożarnych.
Istotnym elementem strategii będą inwestycje w podmiotach medycznych. W przypadku Opolskiego Centrum Onkologii chodzi o 80 mln zł – m.in. z Krajowego Planu Odbudowy – które mają trafić na rozbudowę bloku operacyjnego o kolejne sale, wyposażenie szpitala w specjalistycznego robota zabiegowego, a także wprowadzenie opieki hospicyjnej.
– Jeszcze większa inwestycję, wartą około 200 mln zł, planujemy w przypadku szpitala przy ul. Wodociągowej. W ciągu najbliższych pięciu lat chcemy tam wybudować nowe pawilony, za sprawą których to będzie zupełnie nowa placówka – zadeklarował Szymon Ogłaza.
Marszałek zapowiedział też współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu w kwestii materii modernizacji oddziału pediatrii. Chce też, aby powstał tam SOR wyłącznie dla dzieci.
– To byłoby miejsce, w którym rodzice mogą liczyć na szybką pomoc dla swoich pociech. Ponieważ teraz w takich sytuacjach lądują w tym samym miejscu, co osoby przywożone z wypadków czy nietrzeźwi przywożeni przez policję – opisywał.
Marszałek Szymon Ogłaza zadeklarował też wsparcie dla szpitali powiatowych. Zaznaczył, że ich rola w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców jest bardzo istotna.
Nowe drogi i walka o ekspresówki
Drugi priorytet na władz regionu na najbliższe lata to rozwój infrastruktury. Ten obejmuje budowę obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich w rejonie Nysy, Namysłowa, Głogówka, Strzeleczek oraz Przywór.
– Skończymy modernizację dróg wojewódzkich nr 454 i 416. Naszymi drogami możemy się chwalić. Ale mamy problemy, których sami nie możemy rozwiązać. Dlatego będziemy zabiegać do ministerstwa infrastruktury oraz do GDDKiA w kwestii budowy obwodnic Opola, Strzelec Opolskich i Brzegu. Musimy też zyskać dobre połączenie z autostradą A1, ponieważ to oś komunikacyjna całego kraju. Chcemy, by droga krajowa nr 46 przeszła rozbudowę i stała się trasą ekspresową. Będziemy za tym lobbować. Do takiego standardu należałoby też rozbudować drogę krajową nr 45, od Raciborza, przez Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, przez Opole aż do Kluczborka, w stronę dróg S8 i A1. Na razie idea, ale ma nadzieję, że to uda się przekuć w praktykę – powiedział marszałek Szymon Ogłaza
Zapowiedział też działania mające pomóc niwelować skutki suszy. Mowa o programie wsparcia zakupu wyposażenia przydomowych obejść w urządzenia do mikroretencji, a także o promowaniu bioróżnorodności w ogródkach przydomowych.
Marszałek Szymon Ogłaza: Kupimy nowe pociągi
– Istotnym elementem tego priorytetu jest kolej. Jesteśmy w trakcie zakupów taborowych. Liczymy, że wkrótce zamkniemy przetarg na zakup pięciu nowych pociągów elektrycznych, z opcją na zakup kolejnych 15 składów. Będziemy też ogłaszać przetarg na pojazdy spalinowe. Wszystko dlatego, że około połowy linii kolejowych w naszym regionie nie ma elektryfikacji. Chcemy kupić pięć takich pociągów z opcją na kolejnych pięć – wyliczał marszałek Szymon Ogłaza.
Zapowiedział też dążenie do integracji transportu kolejowego i autobusowego oraz do tworzenia minicentrów przesiadkowych.
– Po pierwsze, by minimalizować wykluczenie komunikacyjne. Po drugie, by promować transport zbiorowy. To nie będzie łatwe, ponieważ trzeba współpracy na szeregu poziomów, nie tylko z samorządami, ale i prywatnymi przedsiębiorcami i przewoźnikami przyznał.
Marszałek Szymon Ogłaza wskazał też linie kolejowe, o modernizację których województwo będzie zabiegać. Na tej liście znalazła się trasa Nysa – Brzeg, linia nr 137 (Podsudecka Magistrala Kolejowa z elektryfikacją), linia 144 (Opole-Fosowskie-Tarnowskie Góry, która umożliwiłaby szybkie połączenie na lotnisko w Pyrzowicach) czy rewitalizacja linii Opole – Kluczbork, która od lat posiada dokumentację.
Promocja sportu i turystyki
Jako trzeci priorytet określił społeczeństwo. Na tej niwie padły deklaracje wzmocnienia systemu edukacji, wraz z uczynieniem kształcenia językowego marką regionu. Do tego dochodzi utrzymanie programów stypendialnych i nagród dla zdolnej młodzieży, inwestycje w kształcenie ustawiczne.
– Będziemy też wspierać migrantów, by nie byli problemem, a potencjałem regionu – mówił marszałek Szymon Ogłaza.
Region ma podtrzymać wsparcie dla podległych mu jednostek kultury. Marszałek dodał, że chciałby, aby Muzeum Wsi Opolskiej stało się animatorem mody na regionalizm.
– Chcemy wspierać sport akademicki, a także pomóc Politechnice Opolskiej w budowie hali sportowej, jakiej jeszcze w regionie nie ma. To promocja dla regionu, jak i dla uczelni, ponieważ stanowi to zachętę do studiowania – argumentował.
Na Jeziorze Turawskim ma powstać Regionalne Centrum Sportów Wodnych. Samorząd województwa ma też wspierać sport wiejski oraz promować regionalne atrakcje i szlaki turystyczne. W tym te mniej oczywiste, jak wschodnie Góry Opawskie. Do tego dochodzi rozbudowa sieci dróg rowerowych, w tym rozwój Blue Velo, czyli Odrzańskiej Drogi Rowerowej.
PiS dziękuje, ale ma uwagi
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku, podziękowała za uwzględnienie na poziomie koncepcji inicjatyw zgłaszanych przez jego członków.
– Mowa o wsparciu dla szpitali powiatowych, promocji mniej oczywistych kierunków turystycznych, czy mikroretencji – wyliczała.
Zaznaczyła, że z jej perspektywy kolejność priorytetów powinna być odwrotna. Zadała też trzy pytania czy marszałek Szymon Ogłaza będzie wspierał wykonanie tzw. „ósmej szprychy”, czyli szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego z Nysy, budowę obwodnicy Starego Grodkowa oraz wykonanie Odrzańskiej Drogi Wodnej.
– Będę wspierał każdą inicjatywę poprawiającą komunikację – zadeklarował. – Trasa kolejowa Opole – Lubliniec potrzebuje dodatkowego toru. Od lat prowadzimy w tej kwestii dialog z PKP PLK. Co do obwodnicy Starego Grodkowa jestem na nie. To nie jest projekt priorytetowy, poprawiamy tam jednak niebezpieczne miejsca. Jeśli chodzi o Odrzańską Drogę Wodną, to działania w tej kwestii były prowadzone w latach 2015-2017. My przekazaliśmy wtedy wszelkie dokumenty potrzebne do realizacji. Ale słuch o tym projekcie zaginął. To może być inwestycja krajowa, o ile taka będzie decyzja władz. Osobiście uważam, że należy skupić się na poprawie jakości Odry.
Grzegorz Peczkis, radny PiS, wytykał niedawna likwidację połączenia kolejowego Nysa – Kędzierzyn-Koźle.
– Jak to się ma do deklaracji o poprawie komunikacji w regionie? – dociekał.
Marszałek Szymon Ogłaza wskazał, że w miejsce pociągów jest połączenie autobusowe. I to ma obowiązywać do czasu, aż tabor spalinowy przejdzie naprawę.
– Potem planujemy skierować tam nowe składy spalinowe. A że mówimy o linii nr 137, to liczymy na jej elektryfikację. Wtedy będziemy mogli tam skierować pociągi elektryczne – powiedział.
Nowy radny i nowy wiceprzewodniczący sejmiku
Podczas sesji doszło do zmiany w składzie sejmiku. Nowym radnym został Andrzej Mrowiec z PiS. Objął mandat po Jerzym Czerwińskim, zmarłym w dniu 12 sierpnia.
Nastąpiła też zmiana w prezydium sejmiku. Antoni Konopka, jedyny radny PSL w tej kadencji sejmiku, zrezygnował z tej funkcji w lipcu. Powodem było powołanie do zarządu województwa. W jego miejsce radni sejmiku na jednego z wiceprzewodniczących wybrali Bogusława Wierdaka z Platformy, wieloletniego radnego wojewódzkiego, który w przeszłości był przewodniczącym sejmiku.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.