Emilia Nielska z Opola w gronie 30 laureatów
„Popisz się talentem” to konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych organizowany od siedmiu lat przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. To zarazem największy w kraju konkurs dla młodych twórców. Nagrodą dla laureatów jest nie byle jaka: to prawdziwy książkowy debiut.
Z 1961 zgłoszeń tej edycji wybrano 30 zwycięskich tekstów. Teraz trafią do książki, która ukaże się na rynku jesienią tego roku. W tym gronie znajdzie się Emilia Nielska z Opola.
– Konkursem zainteresowała mnie mama, która bardzo mnie wspiera. To nie pierwsze zmagania literackie, w jakim startowałam. Moim autorytetem jest pani z polskiego, która również stale mnie zachęca do udziału. Myślę też, że warto zdobywać takie doświadczenia – zdradza Emilia, która wygrała w kategorii klas 5-8 na całą Polskę.
– Moje ulubione przedmioty w szkole to polski i chemia. Wielką przyjemność sprawia mi nauka języków: niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego i myślę jeszcze o francuskim.
Uczennica z Opola podkreśla, że choć plan jej codziennego dnia jest niezwykle napięty, to wciąż ma ochotę na zdobywanie wiedzy. Stąd udział w wielu kołach zainteresowań i zajęciach pozaszkolnych.
Tematem przewodnim konkursu Nowej Ery były Okulary Czasu, supergadżet zmieniający punkt widzenia. Dzieciom pokazuje świat widziany oczami dorosłych i odwrotnie. Uczniowie w swoich opowiadaniach mogli opisać, co według nich wyniknie z takiej nieoczekiwanej zmiany perspektywy.
Apel uczennicy z Opola do CKE
– Punktem wyjścia do mojej pracy były egzaminy szkolne. Uczniowie bardzo nimi się stresują, dlatego chciałam opowiedzieć o emocjach. Piszę więc, co czujemy, co nami targa, oraz jak dużo mamy materiału do opanowania – – opowiada „O!Polskiej” Emilia.
– To taki apel do egzaminatorów z CKE. Mieliśmy limit słów na napisanie tej pracy, więc musiałam ją skracać. Osoba czytająca mój tekst może wczuć się w dyrektora CKE, który widzi świat dzieci. Po zdjęciu magicznych okularów skreśla wymagania egzaminacyjne, ponieważ widzi, że są one za trudne. Może warto byłoby dać nam nieco mniej materiału lub go uprościć. Już teraz wiadomo, że klasy szóste będą miały jeszcze więcej lektur, więc sytuacja stanie się jeszcze gorsza.
Celem konkursu „Popisz się talentem” jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych.
Zwycięskie opowiadania znajdą się w książce pokonkursowej – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej. Dochód z jej sprzedaży zostanie jak zwykle przekazany przez Nową Erę na cele charytatywne związane ze wsparciem dla dzieci.
Czytaj też: Matura 2023 w woj. opolskim. Do egzaminów podchodzi około 6 tys. osób