Droga krzyżowa wiodła przez Opole, na terenie którego rozlokowano 14 stacji. Krzyż nieśli przedstawiciele kolejnych opolskich parafii. Nabożeństwo rozpoczęło się w kościele św. Piotra i Pawła. Proboszcz tej parafii i opolski dziekan, ks. Rudolf Świerc przypomniał, iż jest to jedna ze świątyń jubileuszowych w trwającym Roku Świętym, a Kościół i parafia obchodzą 100-lecie istnienia.
– Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński mówił, że nie krzyż się chwieje, to świat się chwieje, krzyż stoi. Żyjemy w bardzo trudnym świecie. Dotykają nas wojny i niepokoje. O co mamy się oprzeć, jak nie o krzyż. Chcemy z nadzieją iść ulicami naszego miasta, dając świadectwo swej wierze – podkreślił przed wyruszeniem w drogę ks. proboszcz.
Droga krzyżowa przeszła przez Opole. „Nadzieja zawieść nie może”
Teksty rozważań i modlitw do poszczególnych stacji czytali państwo Aneta i Andrzej Skibowie.
– Bullę ogłaszającą Rok Jubileuszowy papież Franciszek rozpoczął poruszającymi słowami: Nadzieja zawieść nie może – przypomniał we wprowadzeniu do nabożeństwa Andrzej Skiba.
– To nie tylko cytat z Listu św. Pawła do Rzymian, ale wezwanie do ożywienia w naszych sercach tego, co zarazem najdelikatniejsze i najsilniejsze – nadziei. Dla każdego człowieka, który utracił sens, zgubił się w bólu i w doświadczeniu ciemności pragniemy odprawić tę drogę krzyżową – powiedział.
Po przejściu ulicami Kościuszki, Krakowską i Zwierzyniecką, uczestnicy nabożeństwa doszli do kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha.
Czytaj także: Kryzys w Kościele. Liczby ujawniają bolesną prawdę
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania