Kamień nazębny to zmineralizowana, utwardzona płytka nazębna, która nieusuwana zaczyna wypełniać się składnikami mineralnymi, np. fosforanami i jonami wapnia. Kamień ma chropowatą powierzchnię i najszybciej odkłada się w różnych zagłębieniach. Może posiadać barwy od żółtej do brązowej, a najbardziej widoczny jest wtedy, gdy występuje po wewnętrznej stronie uzębienia, np. na dolnych siekaczach. Jego spore ilości zauważymy także w okolicach dziąseł, w przestrzeniach międzyzębowych czy na zębach trzonowych.
Objawy nagromadzonego kamienia nazębnego
Możemy wymienić następujące objawy nagromadzonego kamienia na zębach:
- wrażliwe i zaczerwienione dziąsła
- nieświeży oddech i niesmak w ustach
- biały lub żółty osad, które nie można usunąć podczas mycia zębów
- krwawienie dziąseł podczas mycia zębów lub spożywania pokarmów.
Skutki nagromadzonego kamienia nazębnego
Kamień nazębny negatywnie wpływa na zdrowie całej jamy ustnej. Jego porowata powierzchnia to idealne środowisko dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, stany zapalne i choroby przyzębia. Ponadto kamień mechanicznie uciska dziąsła i tym samym przyczynia się do ich obniżenia oraz odsłonięcia szyjek zębowych, a w konsekwencji – do rozchwiania zębów oraz ich utraty.
Badacze z Chung Shan Medical University in Tauchung City na podstawie swoich analiz stwierdzili, że osoby w wieku około 70 lat, które borykają się z chorobami przyzębia, są narażone na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 70% bardziej niż osoby zdrowe. Oprócz tego dotyczy ich również ryzyko pojawienia się dolegliwości sercowych.
Dlaczego na naszych zębach tworzy się kamień?
Kamień nazębny tworzy się najszybciej w wyniku naszych zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej, czyli np. zbyt rzadkiego szczotkowania zębów czy niedokładnego usuwania płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Tempo jego odkładania uzależnione jest także od ilości wytwarzanej przez naszą jamę ustną śliny oraz jej składu. Ważne w tym kontekście są również nasze nawyki żywieniowe. Jeśli często zdarza nam się sięgać po kawę, herbatę, papierosy czy pokarmy bogate w cukry, przyczyniamy się w ten sposób do szybszego gromadzenia się twardych złogów. Kamień lubi tworzyć się też na nierównych powierzchniach
i w zagłębieniach. Inne czynniki, które mają wpływ na jego występowanie, to: wady zgryzu, przyjmowane leki, przebyte choroby i wiek.
Jaka pasta do zębów usuwa kamień?
Niestety żadna pasta do zębów nie jest w stanie usunąć twardego kamienia, lecz istnieją takie, które mogą ograniczyć jego gromadzenie. Szukaj środków, w których obecne są składnikio właściwościach antybakteryjnych, np. pirofosforany, cytrynian cynku, cytrynian sodu, a także chlorheksydyna czy chlorek cetylopirydyniowy. Pasty tego typu znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow
Kamień nazębny – jak zapobiegać?
Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego
w naszej jamie ustnej. Możemy jednak podjąć pewne działania, dzięki którym będzie on odkładał się wolniej. Oto one:
- dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie lub trzy minuty
- płukanie ust wodą po każdym posiłku, wypitej kawie lub herbacie, aby jak najszybciej przywrócić naszej jamie ustnej odpowiedni poziom pH
- oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzi się sporo płytki nazębnej i resztek pokarmowych; warto w tym celu zastosować nici dentystyczne, szczoteczkę międzyzębową lub irygator do zębów.
Jak usuwać kamień nazębny?
Skuteczne usuwanie kamienia nazębnego może odbywać się jedynie w gabinecie stomatologicznym. Żadne domowe sposoby, m.in. stosowanie roztworów z octu jabłkowego, soli, proszku do pieczenia czy sody oczyszczonej, nie są w stanie usunąć twardych złogów nazębnych. Ponadto takie czynności mogą osłabić szkliwo naszych zębów. Specjaliści usuwają kamień za pomocą ultradźwięków, które wraz z drobnymi cząsteczkami wody rozbijają go i wymiatają z jamy ustnej. Taki sposób pozwala na pozbycie się kamienia zarówno z obszarów nad dziąsłami, jak i pod nimi. Warto poddać się zabiegowi odkamieniania przynajmniej raz w roku.