Po tej decyzji sprzed siedmiu lat na terenie kraju oprócz centrali ABW w Warszawie działało pięć delegatur agencji. Te mieściły się w Białymstoku, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Lublinie. W Opolu działał wydział zamiejscowy delegatury ABW w Katowicach.
Zapowiedzi przywrócenia delegatur ABW we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce pojawiły się w lutym. Mówił o tym poseł Tomasz Siemoniak, wtedy minister koordynator służb specjalnych, a obecnie także minister spraw wewnętrznych i administracji. Zaznaczał, że projekt jest gotowy, ale trzeba kilku miesięcy na wprowadzenie go w życie.
To nastąpiło z początkiem lipca.
– Mamy przeciwnika, który wykorzystuje wszelkie możliwe sposoby, aby siać chaos destabilizować i dezinformować opinię publiczną. Tylko silne służby specjalne są w stanie przeciwdziałać tego rodzaju zagrożeniom – powiedział Tomasz Siemoniak.
– Nadal nie możemy wyjść ze zdziwienia, co kierowało premier Beatą Szydło i jej współpracownikami, że podjęli takie decyzje. Zwłaszcza, że po wybuchu wojny w 2022 roku tych decyzji nie skorygowali – dodał.
Fakt, że w Opolu przywrócono delegaturę ABW oznacza, że tutejsi funkcjonariusze będą mogli bardziej skupić się na działalności na terenie województwa opolskiego. Na czele ABW w Opolu stanęła ppłk Anika Borowska. To jeden z dwóch przypadków w kraju, gdy na czele delegatury jest kobieta. Drugi to ppłk Marta Fudała w Łodzi.
Czytaj także: Paszport od ręki na lotnisku w Pyrzowicach. Tymczasowy dokument w 15 minut
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.