21. Opolskie Lamy
Sami organizatorzy nie kryją, iż sercem festiwalu są konkursy. Konkurs Główny (filmy krótkometrażowe w kategoriach: fabuła, dokument i animacja), gdzie celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców twórczości filmowców będących na początku swojej kariery. Do tego Ogólnopolski Konkurs Filmów Fabularnych i Dokumentalnych (filmy długometrażowe). Laureatów wybierze Jury oraz publiczność (Nagroda Publiczności).
Laureatów wybierze Jury oraz publiczność (Nagroda Publiczności). Co do jury to w tym roku jego skład stanowić będą aktorka i reżyserka teatralna Anna Wieczorek, poeta Jacek Podsiadło oraz muzyk Jarecki. Trio to oceni po 10 dokumentów i fabuł.
– Taką formułę składu sędziowskiego utrzymujemy od samego początku imprezy. To nie mają być ludzie jakoś ściśle związani z filmem. Jacek Podsiadło i Jarecki to ludzie kultury, ale na co dzień nie oglądają nie wiadomo jak wielu filmów, nie siedzą nad dokumentami. Niemniej z naszej propozycji bardzo się ucieszyli – tłumaczy Rafał Mościcki, dyrektor FFOL.
Filmy z konkursu pełnometrażowego zobaczymy głównie w Kinie Helios. W tym wypadku o Lamy powalczą m. in. „Doppelgänger. Sobowtór” (reż. Jan Holubek); „Chrzciny” (Jakub Skoczeń); „Chleb i sól” (Damian Kocur); „Nie znikniemy” (Alisa Kovalenko); „Skąd – dokąd” (Maciej Hamela); „Śubuk” (Jacek Lusiński) i „Apolonia, Apolonia” (Lea Glob).
Do konkursu filmów amatorskich wpłynęło 14 filmów. Wśród autorów są mieszkańcy Opola i Opolszczyzny. Zaprezentowanych zostanie także 15 fabularnych filmów krótkometrażowych, 12 animacji i dziewięć dokumentów. Warto tu zauważyć, iż w tym przypadku projekcie podzielono na pięć bloków i każdy z nich będzie powtarzany dwukrotnie, a wstęp na nie będzie wolny.
Poza konkursowymi filmami będzie z czego wybierać także dzięki różnego rodzaju cyklom, jak:
- Dokumentalna Odsłona Kina czyli najnowsze produkcje dokumentalne polskiej i zagranicznej kinematografii;
- Panorama Kina Polskiego – cykl poświęcony polskiej kinematografii widzianej z rozmaitych perspektyw;
- Panorama Kina Światowego – najlepsze filmy światowych festiwali ostatniego roku (Cannes , Wenecja, Berlinale, Sundance, Karlowe Wary);
- #Nowe Kino – kino pokazujące bogactwo filmowe danego kraju lub regionu (tym razem kino skandynawskie);
- Lamy Dzieciom czyli pokazy i wydarzenia dla najmłodszego grona odbiorców;
Honorowa Lama dla Agnieszki Żulewskiej
Ponadto nie zabraknie Honorowej Lamy czyli wręczenia specjalnej statuetki, którą nagradzana jest osoba ogromnie zasłużona w polskiej kinematografii. Wcześniej otrzymali je tak wybitni artyści i twórcy jak m. in. Agnieszka Holland, Dorota Kędzierzawska, Marian Dziędziel czy Jerzy Stuhr.
Teraz w ten sposób wyróżniona zostanie Agnieszka Żulewska. To pochodząca z podopolskiej Turawy absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2010). Wyróżniona Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego w 2016 roku. Zagrała w wielu filmach fabularnych i krótkich formach filmowych. Ostatnio dała się poznać z głównej roli serialu „Wielka woda”.
– Myśleliśmy od niej od dłuższego czasu. Tym bardziej, że chcieliśmy niejako przypomnieć, że to nie jest nagroda za całokształt. Ta nagroda ma pokazać szczególny wkład w promocję kinematografii – zauważa Rafał Mościcki.
Niemniej nagrodę odbierze już po festiwalu, bo 16 października w Strzelcach Opolskich, gdzie będzie prowadzić warsztaty aktorskie. Wcześniej pokazane zostaną dwa filmy z jej udziałem. „Cicha ziemia” i „Ostatni komers” (wyreżyserowany przez Dawida Nickela, który jest z Kędzierzyna-Koźla).
Nie tylko w kinie
Warto zwrócić uwagę również na to, projekcje zaplanowano w różnych miejscach stolicy regionu. Są to nie tylko kina jak: Meduza, Studio, Helios w Solarisie i Karolince. Ale również i Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska. Do tego w firmie Lellek w formule kina samochodowego.
– Od paru lat mamy taki. Poprzednio była to miłość i już wtedy podjęliśmy decyzję, że podczas kolejnej edycji będzie to droga. Nie tylko w sensie dosłownym, ale również droga do samego siebie, choćby o aseksualności, o kontaktach z osobami wykluczonymi czyli osobami głuchoniemymi. Ta droga wpisuje się w zasadzie w cały festiwal – wyjaśnia Rafał Mościcki.
Zresztą X Muza przybliżona zostanie zarówno poprzez projekcje filmowe, jak i liczne spotkania i warsztaty z twórcami, spoza tej dziedziny sztuki. Tak jak każdego roku, tak i teraz, festiwalowi towarzyszyć będą różnego rodzaju wydarzenia specjalne, jak choćby pokazy filmowe w przestrzeni miejskiej, projekcje z muzyką na żywo, spotkania z aktorami i reżyserami. Przewidziano atrakcje nie tylko ze świata filmów, bo będą i koncerty czy też warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Program na stronie internetowej https://festiwal.opolskielamy.pl/program/kalendarz-projekcji
Czytaj także: Rafał Mościcki: Fajnie, że udało się nam oswoić te Lamy