XXVIII Seminarium Śląskie
– Program tegorocznego seminarium został przygotowany pod nadzorem merytorycznym prof. Aleksandry Trzcielińskiej – Polus, wybitnej znawczyni polsko-niemieckich relacji – mówi dr Katarzyna Kownacka, opiekunka naukowa Seminarium Śląskiego. – Jego założeniem jest by o nich mówić w jak najbardziej współczesnym kontekście.
Składa się on z trzech sesji plenarnych. A wśród prelegentów będą: prof. Grzegorz Janusz (wygłosi wykład inauguracyjny), prof. Dieter Bingen z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt i prof. Klaus Zimmer z Uniwersytetu w Trewirze.
Program:
– 24.10.2023 (wtorek)
10:30-11:15 Inauguracja XXVIII Seminarium Śląskiego; 11:15-12:15 Wykład wprowadzający: Stosunki polsko-niemieckie po 1989 r.; 13:30-15:30 I sesja plenarna „35 lat stosunków polsko-niemieckich”; 16:00-17:30 Rozmowy o 25. rocznicy obrony Heimatu, czyli województwa opolskiego; 18:00 Bankiet z okazji Jubileuszu 25-lecia Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
– 25.10.2023 (środa)
10:00-13:00 II sesja plenarna „Współczesne relacje polsko-niemieckie” (w tym nauczanie języka niemieckiego w Polsce; w semiarium wezmą udział przedstawiciele KoKoPolu – Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego, którzy opowiedzą o nauczaniu języka polskiego w Niemczech ; 17:00-18:30 Rozmowy o Europie: Spotkanie wokół publikacji „Wrogowie, obcy, przyjaciele: Polacy i Niemcy” Rolfa Nikela.
– 26.10.2023 (czwartek)
10:00-12:00 Spotkanie dyskusyjne „Relacje polsko-niemieckie – perspektywy, kontekst międzynarodowy”; 13:30-14:30 Spotkanie dyskusyjne dla młodzieży pt.: „Polska i Niemcy. Agenda przyszłości”; 15:00-15:45 Podsumowanie i zakończenie XXVIII Seminarium Śląskiego.
– Zwracam uwagę na wydarzenia towarzyszące tegorocznej konferencji – podkreśla Irena Machura – zastępczyni dyrektora generalnego DWPN. – Pierwszego dnia będzie to dyskusja o 25-leciu obrony województwa z udziałem prof. Doroty Simonides, Stanisława Jałowieckiego i Henryka Krolla. W środę spotkanie wokół książki ambasadora Rolfa Nikela w Sali Orła Białego w Opolu. Zapraszam do śledzenia przebiegu seminarium na miejscu w Kamieniu lub za pomocą transmisji online na Facebooku.
Stosunki polsko-niemieckie. Co dalej?
– Serdeczne wszystkich zainteresowanych na tegoroczne seminarium zapraszam – mówi Ryszard Galla, poseł MN na sejm RP i prezes Zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Stosunki polsko-niemieckie to sprawa bardzo ważna, wręcz najważniejsza. Są to dwa duże państwa sąsiadujące ze sobą, a ich współpraca jest – szczególnie dla Polski bardzo ważna.
– Mamy instrumenty do prowadzenia dobrej i skutecznej polityki polsko-niemieckiej – dodaje Ryszrd Galla. – Działają wspólne instytucje jak Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Współpracy Młodzieży, Komisja ds. Współpracy Transgranicznej. Ale obecnie współpraca nie układa się najlepiej. Ostatnie konsultacje międzyrządowe odbyły się w 2018 roku i nie zostały zakończone protokołem. Ministrowie się nie spotykają. Po wyborach jest szansa na powrót do normalności i na zintensyfikowanie współpracy. Już teraz bardzo dobrze wygląda współpraca samorządów i lokalnych społeczności po obu stronach granicy. A także współpraca gospodarcza. Ponad 80 procent produkcji przedsiębiorstw ze Śląska Opolskiego trafia na rynek niemiecki.