Mogą go złożyć osoby które mają obywatelstwo Republiki Federalnej. Powinny mieć ukończone 18 lat. A także nie mogą być wykluczone z prawa do głosowania. Aby wpisać się na listę, należy wypełnić wniosek. A potem wysłać go do właściwej gminy w Niemczech.
Wybory do Bundestagu. Na dwa sposoby:
- Jeśli ktoś był w Niemczech zameldowany nieprzerwanie przez co najmniej trzy miesiące, wypełnia załącznik 2 do wniosku o wpisanie na listę wyborców. (Link jest dostępny na stronie skgd.pl). Następne wysyłamy go pocztą tradycyjną lub drogą elektroniczną do urzędu gminy w Niemczech. Chodzi o gminę, gdzie wyborca był ostatnio zameldowany.
- Jeśli ktoś nigdy nie był zameldowany w Niemczech lub mieszkał w tym kraju krócej niż 3 miesiące, powinien złożyć wniosek w wybranej przez siebie gminie w Niemczech. Wyborca wybiera gminę z którą czuje się najbardziej związany. Powinien on wypełnić załącznik 2a. (Link także na skgd.pl). Oświadczenie należy podpisać osobiście. Wydrukowany i podpisany formularz należy wysłać pocztą tradycyjną do właściwego urzędu gminy.
Do wniosku należy dołączyć również wyjaśnienie z informacją (na osobnej kartce), dlaczego składający wniosek jest związany z sytuacją polityczną w Niemczech. Istotne jest uzasadnienie, w jakim stopniu dotyczy to gminy, w której składany jest wniosek.
Wybory do Bundestagu. Warto się pospieszyć
Wniosek o wpisanie do listy wyborców musi wpłynąć do gminy w Niemczech najpóźniej 21 dni przed wyborami. Głosowanie odbywać się będzie drogą korespondencyjną.
– Zachęcamy do jak najszybszego złożenia wniosku. Ze względu na zbliżające się święta oraz Nowy Rok, Istnieje możliwość, że wielu pracowników w urzędach będzie korzystać z urlopów. To może wpłynąć na czas rozpatrywania wniosków. Aby uniknąć opóźnień, warto złożyć wniosek już teraz – zachęca na swojej stronie TSKN.
Czytaj także: Rafał Trzaskowski ma regionalnego pełnomocnika. To Robert Węgrzyn