Wybory samorządowe 2024 rozpoczną się o godz. 7.00 w niedzielę 7 kwietnia. Wtedy otwarte zostaną lokale wyborcze. Te będą działać nieprzerwanie do godz. 21.00. Gmina, powiat, sejmik, wójt, burmistrz lub prezydent – to ich wybierzemy, więc warto wiedzieć, jak wyglądają karty do głosowania. Każda ma bowiem nieco inny wygląd.
Wybory 2024. Karta kandydatów do rady gminy – jak wygląda?
Karta kandydatów do rady gminy to arkusz białego papieru. Nazwiska i imiona kandydatów znajdują się na szarym tle. Po lewej stronie każdego nazwiska jest pusta kratka. I w tej kratce należy postawić znak „X”, czyli dwóch przecinających się linii w kratce obok jednego z wybranych kandydatów.
Przecięcie linii musi być w kratce. Nie powinno się zamalowywać całej kratki. Znak „X” nie może być też poza kratką. W przeciwnym razie komisja wyborcza najpewniej uzna głos za nieważny.
Wybory 2024. Karta kandydatów do rady powiatu – jak wygląda?
Karta kandydatów do rady powiatu to arkusz białego papieru, na którym nazwiska kandydatów są na żółtym tle. Listy kandydatów oczywiście różnią się w zależności od naszego miejsca zamieszkania.
Również w tym przypadku aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce na lewo obok nazwiska wybranego kandydata.
Uwaga! Mieszkańcy Opola – jako jedyni w regionie – nie otrzymują takich kart. Stolica regionu jest bowiem miastem na prawach powiatu. Dlatego w Opolu uczestnicy wyborów otrzymują trzy, a nie cztery karty do głosowania w wyborach samorządowych 2024 – z kandydatami do rady miasta Opola, do sejmiku, oraz do fotela prezydenta.
Wybory 2024. Karta kandydatów do sejmiku – jak wygląda?
Karta kandydatów do sejmiku to arkusz białego papieru. Na nim nazwiska kandydatów do sejmiku województwa opolskiego są na niebieskim tle. Wyborcy otrzymają inne karty w zależności od miejsca zamieszkania:
- Okręg nr 1 – Opole i powiat opolski
- Okręg nr 2 – powiaty kluczborski, namysłowski i oleski
- Okręg nr 3 – powiaty kędzierzyńsko‑kozielski i strzelecki
- Okręg nr 4 – powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki
- Okręg nr 5 – powiaty brzeski i nyski
Aby oddać głos, należy w kratce po lewej od nazwiska jednego kandydata z całej karty postawić znak „X”.
Wybory 2024. Karta kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta – jak wygląda?
Karta kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta to biały arkusz papieru, na którym nazwiska kandydatów są na różowym tle. Spośród kandydatów w kratce na lewo od nazwiska jednego z nich stawiamy znak „X”.
Tu należy dodać, że w 14 gminach województwa opolskiego mieszkańcy nie dokonują wyboru wójta lub burmistrza, gdyż zgłosił się tam tylko jeden kandydat. Mieszkańcy tych gmin otrzymają karty, w których mogą udzielić kandydatowi poparcia – stawiając znak „X” w kratce przy „TAK” – lub zaznaczyć, że nie chcą go w fotelu włodarza gminy – stawiając znak „X” w kratce przy „NIE”.
Aby otrzymać urząd wójta lub burmistrza, taki kandydat musi otrzymać ponad połowę głosów na „TAK”. Konkretnie 50 proc. plus 1 głos. Jeśli uzyska poparcie niższe, wtedy to rada gminy powołuje wójta lub burmistrza spośród zgłoszonych przez siebie osób w głosowaniu.
Wybory 2024. Na co zwrócić uwagę na kartach do głosowania?
– Aby mógł głosować, obowiązkowo trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. To może być dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport. Można też skorzystać z aplikacji mObywatel – wylicza Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Mówi też, by sprawdzić czy karty mają wszystkie wymagane prawem pieczątki. Chodzi o pieczęć Okręgowej Komisji Wyborczej. Na wszystkich kartach musi też być czerwona pieczęć obwodowej komisji wyborczej.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.