Trzecia Droga na rozdrożu? „Mamy świetną drużynę”
Liderzy PSL i Polski 2050 na początku sierpnia ustalili szczegóły wspólnego startu. „Jedynki” w połowie kraju przypadły ludziom Szymona Hołowni, a w połowie Władysława Kosiniaka-Kamysza. I już wtedy pojawił się pierwszy zgrzyt. Bo okazało się, że liderem Trzeciej Drogi w woj. opolskim ma być ktoś z Polski 2050, choć ludowcy byli przekonani, że to im przypadnie ten region.
Trzecia Droga na rozdrożu znalazła się potem w kwestii samego lidera listy. W obozie Szymona Hołowni doszło bowiem do starcia na linii Piotr Sitnik – Adam Gomoła. Ten pierwszy jest liderem opolskich struktur Polski 2050, ten drugi ich rzecznikiem. I ostatecznie owo starcie wygrał 24-letni Adam Gomoła. Opolscy politycy w nieoficjalnych rozmowach wskazywali, że rzecznikowi bliżej do ucha Szymona Hołowni.
Kolejnym zgrzytem okazała się prezentacja opolskiej listy Trzeciej Drogi. W praktyce pokazali się na niej bowiem tylko ludzie Polski 2050. Z PSL nie było nikogo. Od razu pojawiło się więc pytanie, czy Trzecia Droga jest na rozdrożu?
– Nic z tych rzeczy. Współpracujemy, mamy świetny zespół – twierdzi Adam Gomoła.
Lider opolskiej listy Trzeciej Drogi wskazuje, że widział się z ludowcami w czwartek 24 sierpnia. – Po ich stronie jeszcze nie wszystkie nazwiska są pewne. Czas na ostateczną rejestrację jest do 6 września – mówi.
Polska 2050 nie poczekała na PSL. „Nie mamy pretensji”
Marcin Oszańca, prezes opolskiego PSL, wskazuje, że ludowcy czekają na ostateczne decyzje w sprawie startu od dwóch osób.
– Mamy mieć je w weekend, najdalej w poniedziałek będzie wszystko jasne. Dlatego na czwartkowym spotkaniu zaproponowaliśmy kolegom z Polski 2050, aby przełożyć konferencję. Chcieliśmy w przyszłym tygodniu zaprezentować wspólną, pełną listę kandydatów do Sejmu – mówi.
Pytamy, czy samodzielna prezentacja kandydatów przez Polskę 2050 nie oznacza, że Trzecia Droga znalazła się na rozdrożu?
– To było ich własne, autonomiczne działanie. Nie mamy o to żadnych pretensji, mieli do tego pełne prawo. Nasze porozumienie nie jest zagrożone – przekonuje Marcin Oszańca.
Trzecia Droga na rozdrożu? „Widać, że współpraca to fikcja”
Jeden z opolskich polityków opozycji uważa, że ta sytuacja pokazuje, jak fikcyjna jest współpraca PSL i Polski 2050.
– Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz w błysku fleszy mówili o wspólnych działaniach. A na poziomie lokalnym rzeczywistość skrzeczy. To, że każdy ciągnie w swoją stronę jest aż nadto widoczne – komentuje.
– Zresztą, to samo widać na poziomie Paktu Senackiego. Liderzy porobili układanki w Warszawie. Ale nikt nie uwzględnił specyfiki naszego regionu. Nikt tam chyba nie wyczuł, że wystawianie człowieka Lewicy w Opolu, który na dodatek jest spoza miasta, może być nietrafionym pomysłem. I rzeczą zrobioną wbrew lokalnym strukturom. I teraz mam start kandydata Mniejszości Niemieckiej do Senatu, co zwiększa szanse PiS na wygraną w tym okręgu – uważa nasz rozmówca.
Połowa opolskiej listy Trzeciej Drogi. Kto na niej?
Kim są więc kandydaci z połowy Trzeciej Drogi w woj. opolskim? Już od paru dni oficjalnie wiadomo, że „jedynką” jest Adam Gomoła. Piotr Sitnik ma startować z pozycji nr 3.
5. miejsce na opolskiej liście Trzeciej Drogi ma Dorota Rygas z Namysłowa. Chce działać na rzecz przedsiębiorców, by nie musieli się zmagać z nadmiarem biurokracji.
Numer 7 na liście ma mieć Waldemar Hartman. Przez ostatnich osiem lat działał w obronie sądów i praworządności.
Numer 9 ma Szymon Folp, asystent posła Polski 2050 Michała Gramatyki. – Wierzę w Polskę równych szans. Pomyślmy o tym, co nas łączy – apelował.
Nr 11 opolskiej listy Trzeciej Drogi przypadł Mateuszowi Stróżykowi z Gąsiorowic (gmina Jemielnica). Mówił, że w Sejmie chce działać na rzecz kultywowania wsi.
Jeśli chodzi o PSL, to wiadomym jest, że nr 2 ma mieć Marcin Oszańca. Czwarty na liście ma być Antoni Konopka, członek zarządu województwa.
Czytaj także: Tomasz Piątek: PiS to polityczna mafia, która pcha nas w objęcia Rosji
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.