W woj. opolskim szczególnie brakuje dwóch grup krwi
Krew to wyjątkowa substancja, która jak nitka, potrafi łączyć ze sobą ludzi. Prawie każdy z nas może zostać dawcą i podzielić się krwią oraz jej składnikami z potrzebującymi. Co ważne, oddając krew zabezpieczamy nie tylko obce osoby, ale i siebie i swoich bliskich. Warto o tym pamiętać, ponieważ dawców w Polsce wciąż brakuje, a każdy z nas może spróbować zawalczyć.
– Wszystkie grupy krwi są potrzebne, bo istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0 RhD- (ujemne), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy – mówi Magdalena Wojczyszyn z RCKiK w Opolu.
– Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Statystyka ta jest podobna na całym świecie, odsetek takich osób waha się pomiędzy 4-9 proc. w różnych społeczeństwach – wskazuje.
– Pamiętajmy, że krew nadaje się do użycia tylko przez 42 dni. Nie można jej zamrozić, ani pobrać na zapas, więc krwiodawcy są cały czas mile widziani – tłumaczy.
Oprócz 0 RhD- bardzo brakuje też grupy B rhD-.
Gdzie w woj. opolskim można oddać krew?
Wśród Krwiodawców zdecydowanie jest więcej mężczyzn niż kobiet. Panowie stanową 73,1 proc. dawców. Najliczniejszą grupą krwiodawców ze względu na wiek są osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia, co stanowi 47 proc. RCKiK w Opolu wciąż odwiedza wielu dawców. Podczas porannego otwarcia można zauważyć kolejkę przed wejściem sięgającą nieraz na ulicę.
RCKiK ma swoją stację w Opolu, przy ul. Kośnego. Centrum Krwiodawstwa ma również swoje oddziały w innych miastach na Opolszczyźnie. Krew w woj. Opolskim można również oddać:
- w Terenowym Oddziale w Brzegu,
- w Terenowym Oddziale w Kędzierzynie-Koźlu,
- w Terenowym Oddziale w Kluczborku,
- w Terenowym Oddziale w Nysie,
- lub podczas wyjazdowych akcjach poboru krwi
Na początku października odbyła się akcja krwiodawstwa na rynku podczas Festiwalu Czekolady w Opolu. Krew oddało 70 osób, dzięki czemu uzyskano 26 litrów krwi.
– Jest to bardzo dobry wynik. Ale pamiętajmy, że każda donacja jest na wagę złota, a potrzeby szpitali w zakresie leczenia krwią i jej składnikami są bardzo duże i stale wzrastają – komentuje Magdalena Wojczyszyn z RCKiK w Opolu.
Kto może zostać krwiodawcą?
Krwiodawca może zostać każda zdrowa osoba od 18 do 65 roku życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Oddając krew zawsze należy zwrócić uwagę na własne samopoczucie i stan zdrowia, aby oddaniem nie zaszkodzić swojemu organizmowi.
Kandydat na dawcę jest kwalifikowany przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, badań laboratoryjnych i kwestionariusza, który wypełnił dawca. Lekarz podejmuje decyzję o zabiegu pobrania krwi, gdy stwierdzi się, że taki zabieg jest bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie pobranej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy.
– Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni. Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem i nie szkodzi zdrowiu. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że oddanie krwi może spowodować niedogodności u krwiodawcy, wówczas taka osoba nie może oddać krwi – jest czasowo lub na stałe dyskwalifikowana przez lekarza – mówi Magdalena Wojczyszyn.