„Trójka dla Śląska” – inicjatywa Polski 2050
W konferencji przed Muzeum Wsi Opolskiej, podczas której prezentowana była „Trójka dla Śląska”, uczestniczyli poseł Polski 2050 Michał Gramatyka oraz opolscy działacze tej partii: Adam Gomoła i Janusz Tomczak.
– Wyniki spisu powszechnego nie zostawiają wątpliwości. Niemal 600 tysięcy Polek i Polaków deklaruje narodowość śląską – mówił poseł Gramatyka.
– Niemal pół miliona używa w domu śląskiej godki. Tego języka, który w dalszym ciągu przez Rzeczpospolitą Polską nie jest w ogóle widziany. Chcemy wrócić do projektu obywatelskiego, pod którym podpisały się 124 tysiące Polek i Polaków, nadania językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Widzimy miejsce Ślązaków i Ślązaczek w wielonarodowym, kolorowym, tolerancyjnym, otwartym społeczeństwie polskim. Wyrażamy też stanowczy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki o odebraniu finansowania nauczania niemieckiego jako języka ojczystego mniejszości niemieckiej – podkreślił.
– Na obszarze między Opolem a Katowicami mieszka kilkaset tysięcy ludzi, którzy myślą, mówią i czują wyłącznie po śląsku – podkreślił Janusz Tomczak.
– Komunizm upadł 30 lat temu. Mimo to my, Ślązacy, czujemy się przez polityków ignorowani. Kaszubom przyznano prawo do języka regionalnego. Nam, Ślązakom, tego prawa się odmawia. Cieszę się, że Polska 2050 rozpoczęła działania w tej sprawie – stwierdził.
„Kulturkampf już był”
– Ślązaczki i Ślązacy to bez wątpienia najliczniejsza mniejszość etniczna w Polsce. Tymczasem pod rządami Zjednoczonej Prawicy wobec mniejszości śląskiej i mniejszości niemieckiej mamy po raz kolejny odmianę Kulturkampfu – powiedział Adam Gomoła.
– To już było na Śląsku i było tragiczne w skutkach przede wszystkim dla autorów tego typu działań. Mamy na Śląsku głębokie przekonanie, że zmieścimy się tu wszyscy. Jako partia przyjazna wszystkim mniejszościom chcemy zapewnić państwa, że śląska tożsamość uzyska należne jej prawa. Dopilnujemy, by tak się stało – zapewniał.
Wyrazem tej troski są trzy postulaty, które zawiera „Trójka dla Śląska”:
- uznanie śląskiego jako języka regionalnego,
- poszanowanie godności kultury śląskiej w przestrzeni publicznej,
- systemowe wsparcie pielęgnowania śląskiej tożsamości.
– Muszą się skończyć inwektywy wobec Ślązaków, jakoby byli ukrytą opcją niemiecką. Ślązacy muszą czuć – także ze strony rządzących – że są w Polsce jak w domu. Że są częścią wspólnoty państwowej, jaką jest Rzeczpospolita Polska – podkreślał Adam Gomoła.
– Będziemy też zabiegać o systemowe wsparcie śląskiej tożsamości wzorem Kaszubów. Oni mogą np. pisać maturę w języku kaszubskim i korzystają z finansowania na wsparcie lokalnych i regionalnych artystów – wskazywał.
– Każdy obywatel Rzeczypospolitej, niezależnie skąd pochodzi, ma się czuć dobrze. Ślonsko gramatyka jest richtig dobro, a gramatyka polska też jest fantastyczna – podsumował Michał Gramatyka.