– Zakończyliśmy budowę Stadionu Opolskiego. Obiekt przeszedł wszystkie odbiory, w najbliższym czasie zostanie przekazany Zamawiającemu – poinformowała oficjalnie firma na swojej stronie internetowej.
Niemniej oficjalnie stadion zostanie otwarty później. Nie tylko dlatego, że inauguracyjny mecz odbędzie się w lutym 2025 roku. Jak tłumaczą przedstawiciele realizującego inwestycję Zakładu Komunalnego, powinno ono odbyć się w znacznie bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych, aniżeli końcówka grudnia. Dlatego myślą o wiośnie, kiedy będzie po prostu cieplej. Argumentują to również tym, iż takie wydarzenie nie musi być tylko świętem sportu. Dlatego dążą do organizacji koncertu, a mówi się o międzynarodowej gwieździe, co byłoby gestem w stronę tych mieszkańców, którzy niekoniecznie są miłośnikami piłki nożnej, itp. A takich też chcą tam gościć.
Nowy stadion (więcej o nim pisaliśmy TUTAJ) przygotowano na 11 600 widzów. Najwierniejsi kibice będą mogli zasiąść na Sektorze 4, a ten pomieści ich 2856. Wyjątkowe, bo naprzeciwko sektora VIP, będzie także umiejscowienie sektora rodzinnego, na 1210 fanów. Same trybuny, o wysokości 9,5 metra, zapewnią doskonałą widoczność z każdego miejsca, a widownia będzie podniesiona na wysokość 1,5-1,8 metra ponad murawę, co jeszcze bardziej poprawi komfort oglądania. Na dwustopniowych trybunach montowane będzie średnio 20 krzesełek. Wiadomo już, że ich kolorystyka nawiązuje do barw Odry Opole. Nazwa miasta jest też widoczna na dłuższych trybunach.
Stadion Opolski gotowy. To „zielony stadion”
Zainstalowano także oświetlenia w technologii LED o mocy 2000 luxów, co zagwarantuje świetną widoczność podczas wieczornych spotkań. Do tego spełnia wymogi transmisji w jakości full HD i 4K. Co wpłynie także na to, iż w Opolu będą mogli grać piłkarze w ramach Ligi Konferencji UEFA.
Co ważne obiekt ma być pierwszym „zielonym stadionem” w Polsce. Na dachu z trzech stron – zachodniej, wschodniej i południowej – zamontowane będą układy paneli fotowoltaicznych o mocy ok. 280 kW. Cały układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. To wszystko w dużej mierze uniezależni stadion od konwencjonalnych źródeł energii.
Obiekt ten nie tylko będzie służył kibicom i drużynie, ale także poszerzy ofertę kulturalną i społeczną, tak by można było korzystać z infrastruktury stadionu w różnorodny sposób. Będzie miejscem organizacji różnorodnych imprez kulturalnych. Znajdują się tam przestrzenie, które mogą być wynajmowane na różne okoliczności, a obecnie trwają rozmowy z kontrahentami zainteresowanymi organizacją takich wydarzeń. Możliwości współpracy są tym większe, iż niemalże po sąsiedzku zlokalizowane jest Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Na ten moment zarządzający obiektem Zakład Komunalny prowadzi procedurę jego komercjalizacji. W ramach tego etapu chce sprzedać prawa do nazwy.